Reklama
aplikuj.pl

Tak powstaną księżycowe habitaty. Pomoże druk 3D

kosmos

Jeśli ludzkość na poważnie myśli nie tylko o powrocie na Księżyc, ale również stworzeniu na miejscu stale zamieszkały kolonii, to konieczne będzie opracowanie technologii umożliwiającej budowanie habitatów. Miałby w tym pomóc druk 3D.

Według NASA umieszczenie funta, czyli mniej niż pół kilograma ładunku na orbicie kosztuje około 10 000 dolarów. W efekcie wysyłanie czegokolwiek w kosmos musi być bardzo dobrze przemyślane. Budowanie księżycowych domów i miejsc pracy nie może z tego względu opierać się na surowcach dostarczanych na Srebrny Glob z Ziemi. Konieczne będzie wykorzystanie zasobów znajdujących się na miejscu.

Czytaj też: W tym łososiu nie ma łososia. Plantish proponuje roślinne ryby drukowane w 3D

Zespół naukowców z University of Central Florida ma nawet pomysł, jak tego dokonać. Kluczową rolę odegra księżycowy regolit, słona woda i metoda wytwarzania cegieł. O szczegółach tej propozycji możemy przeczytać na łamach Ceramics International.

Druk 3D na Księżycu miałby wykorzystywać tamtejszy regolit

W ramach eksperymentów członkowie zespołu stworzyli po dwadzieścia próbek substancji naśladujących księżycowy i marsjański regolit. Celem było uzyskanie wariantu wystarczająco wytrzymałego, by można go było wykorzystać w tworzeniu zabudowań na Księżycu lub Marsie. Badacze użyli również druku 3D i technologii binder jet, w której płynny środek wiążący jest wtłaczany na złoże proszku. Próbki zostały ułożone i połączone ze słoną wodą, przybierając kształt cegieł.

Czytaj też: Misja Artemis 1 to nie tylko Księżyc. NEA Scout wypuści w kosmos żagiel słoneczny

Metodą prób i błędów badacze doszli do wniosku, że zarówno księżycowy, jak i marsjański regolit osiągnął optymalne właściwości, gdy był wypalany w temperaturze od 1100 do 1200 stopni Celsjusza. W takich warunkach cegły mogły wytrzymać ciśnienie 250 milionów razy wyższe od ziemskiego ciśnienia atmosferycznego. Oczywiście teraz konieczne będzie wykazanie, iż podobne podejście zadziała w rzeczywistym świecie i będzie możliwe do zastosowania na Księżycu czy Czerwonej Planecie.