Reklama
aplikuj.pl

Kultowy dron MQ-9 Reaper przetestowany z nowym zaawansowanym radarem Seaspray

dron MQ-9 Reaper, radarem Seaspray

General Atomics w ramach współpracy z włoskim Leonardo zamontowała na dronie MQ-9 Reaper w wersji MQ-9A Block 5 nowy radar Seaspray 7500E V2, który koncentruje się na działaniach morskich.

MQ-9 Reaper przetestowany z radarem Seaspray 7500E V2

MQ-9 Reaper to przykład bojowego UAV (UCAV), który może przede wszystkim realizować misje rozpoznawcze i wywiadowcze, dzięki zaawansowanym systemom obserwacyjnym (m.in. radarze z syntetyczną aperturą, dalmierzem laserowym, czy zestawem elektrooptycznym). Ponadto może przenosić do 1360 kg uzbrojenia podwieszanego na łącznie sześciu węzłach pokroju kierowanych laserowo bomb czy pocisków wszelakiej maści.

Czytaj też: Kawałek zestrzelonego rosyjskiego Su-34 dla każdego. Wystarczy wspomóc Ukrainę

Jego prędkość maksymalna 490 km/h i zasięg 5900 km przy jednoczesnej możliwości wlecenia na pułap 15200 metrów jasno wskazują, jak wielki potencjał strategiczny ma ten bojowy BSP. Zwłaszcza z odpowiednią aparaturą, jak np. radarem 7500E V2, który jest największym i najbardziej wydajnym radarem Sea Spray AESA i stanowi ulepszenie sprawdzonego w praktyce modelu 7500E. Jest wyposażony w unowocześnioną technologię procesora i odbiornika, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom misji zwiadu, obserwacji i rekonesansu, oferując zasięg do 592 km.