WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kura z nogami dinozaura

Od lat wiadomo w świecie nauki, że drobne zmiany w DNA kury są zdolne wyzwolić cechy atawistyczne – innymi słowy sprawić, by ptak “wyglądał” bardziej jak prehistoryczny dinozaur. Już wcześniej udało się zamienić dziób w prymitywny, gadzi pysk. Obecnie udało się wyhodować kurę z nogami przypominającymi nogi dinozaura.

João Francisco Botelho z Uniwersytetu Chilijskiego “cofnął ewolucję” poprzez wyłączenie  genu IHH u kury. W efekcie doszło do ponownego połączenia kości strzałkowej z kostką – jest to cecha, która w trakcie ptasiej ewolucji została utracona.

Wyniki badań zostały opublikowane w Evolution. To nie pierwszy raz, gdy Botelho ze skutkiem pozytywnym wydobywa atawistyczne cechy modyfikując ptasie DNA. Poprzednie badanie, opublikowane przez Scientific Reports traktowało o zmianie konfiguracji ptasich pazurów.

W obu wypadkach embriony zostały zniszczone, zanim stworzenia miały okazję się wykluć. Czy słusznie? Pewnie tak. Z drugiej strony, to najbliższa Parkowi Jurajskiemu rzecz jaką mamy.

gallery-1458142165-chickenosaur

[źródło i grafika: popularmechanics.com]