Reklama
aplikuj.pl

Kwantowa rewolucja. Utrzymywane w ruchu kubity zachowywały dane przez rekordowy czas

Czym jest kwantowy Internet?

Kubity rewolucjonizują krzem – do takiego oto wniosku można dojść po informacjach o najnowszym odkryciu naukowców z University of New South Wales. Ci właśnie dokonali czegoś wyjątkowego, przechowując dane w spinowym momencie pędu (spinem) przez rekordowy czas.

Utrzymywane w ruchu kubity o rekordowym czasie utrzymywania danych, czyli kwantowa rewolucja

Dzięki temu osiągnięciu udało się zachować dane przez całe dwie milisekundy, a więc o 100 razy dłużej niż normalnie. W obliczeniach kwantowych jest bowiem tak, że im dłużej kubity pozostają w ruchu obrotowym, tym większa jest szansa, że informacja zostanie zachowana podczas obliczeń. Naukowcy odkryli, że zmieniając ruch qubitów i każąc im poruszać się non-stop, można znacząco poprawić czas, w którym mogą one przechowywać informacje.

Dla przypomnienia, komputery kwantowe używają bitów kwantowych zwanych też kubitami, które oprócz jedynek i zer mają także superpozycję, w której mogą być jedynkami i zerami w tym samym czasie. Z tego powodu operacje na kubitach mogą sprowadzać się do dużej liczby obliczeń równolegle, a nie tak, jak w przypadku pracujących na bitach klasycznych komputerów. Jednak ich wykorzystanie nie jest aż tak proste.

Czytaj też: Paliwo lotnicze przyszłości? Tak prezentuje się alternatywa

Aby tego dokonać, zespół musiał opracować sposób indywidualnego manipulowania kubitami tak, aby można je było wykorzystać w działającym komputerze kwantowym. Zespół stworzył tak nazwany protokół SMART, poprzez którego badacze manipulowali każdym kubitem tak, aby kołysał się w przód i w tył, a nie kręcić się w kółko. W rezultacie można było kontrolować go indywidualnie, a czas koherencji (czas, w którym kubit jest przydany do obliczeń) jest znacznie dłuższy i nadaje się do obliczeń kwantowych.