Reklama
aplikuj.pl

Oto najodleglejszy znany nauce kwazar. Wiemy, gdzie się znajduje

astronomia

Galaktyka aktywna oddalona o miliardy lat świetlnych jest najodleglejszym tego typu obiektem. Nosi ona miano J0313-1806 i znajduje się ponad 13 miliardów lat świetlnych od Ziemi.

Rzeczony kwazar jest w pełni uformowany i posiada zaskakująco dużą, supermasywną czarną dziurę, która znajduje się w jego centrum. Na terenie J0313-1806 dynamicznie zachodzi formowanie nowych gwiazd, a sama galaktyka powstała zaledwie 670 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Czytaj też: Najstarsza galaktyka doświadczyła eksplozji. To dotychczasowy rekord
Czytaj też: Zderzacz atomów mógłby posłużyć do tworzenia czarnych dziur na Ziemi
Czytaj też: Mapa kosmosu obejmuje milion nowych galaktyk. Sprawdźcie, jak wygląda

Teleskop ALMA umożliwił dokładniejsze zbadanie tego kwazara, który jest tak odległy, że pobił dotychczasowy rekord. Posiadacz wcześniejszego tytułu, J1342+0928, znajduje się 20 milionów lat bliżej. Niedawno wykryty J0313-1806 jest nie tylko starszy, ale również dwukrotnie masywniejszy – jego masa wynosi bowiem ok. 1,6 mld mas Słońca.

Kwazar J0313-1806 ma masę 1,6 mld mas Słońca i jest oddalony o ponad 13 mld lat świetlnych

Szczególnie interesujące jest tempo, w jakim na terenie opisywanej galaktyki aktywnej zachodzi proces powstawania gwiazd. Wynosi ono około 200 mas Słońca rocznie i w zasadzie pozostaje kwestią czasu, aż w okolicy zabraknie materii potrzebnej do napędzania całego procesu.

Czytaj też: Ogromna czarna dziura ucieka naukowcom, a oni nie wiedzą, w jaki sposób
Czytaj też: Droga Mleczna zawiera szczątki innej galaktyki. Są zaskakująco duże
Czytaj też: Czarne dziury mogą działać niczym teleporty. Czy ludzie z nich skorzystają?

Jako że widzimy obraz J0313-1806 sprzed 13,03 mld lat, galaktyka prawdopodobnie wygląda obecnie zupełnie inaczej. Dalsze badania w tej kwestii powinny jednak dostarczyć informacji na temat kwazarów i wyjaśnić elementarne zasady funkcjonowania wszechświata.