Reklama
aplikuj.pl

Kwestia dostaw na początku 2021 roku. Raport ujawnia szczegóły sytuacji z podażą

specyfikację komputera Tesli ze sprzętem AMD, Ryzen i RDNA2, specyfikację komputera Tesli

Od dobrych dwóch lat wiadomości o niedoborach na rynku są dla nas już codziennością. Dziś mamy dla Was aktualizację z frontu, którą zapewnił najnowszy raport opracowany przez TrendForce. Według niego ciągle największy problem z podażą dręczą układy produkowane w technologii „ponad 10 nm” i nic nie wskazuje na rychłą poprawę ogólnej sytuacji.

Raport serwisu TrendForce ujawnia, jak prezentuje się kwestia dostaw na początku 2021 roku

Pomimo zapowiadanych inwestycji i wzmożonych produkcji, rynek układów półprzewodnikowych, elementów elektronicznych i części składowych samochodów, smartfonów, laptopów oraz ekranów (oraz części składowych samych… części składowych) ciągle dręczą problemy z dostawami. W I kwartale bieżącego roku powinna być mniej więcej taka sama jak w IV kwartale 2021 roku, ale koniec okresu świątecznego i powrót do normalności na rynku pracy, złagodzi bezpośrednią presję na producentów i łańcuchy dostaw.

Czytaj też: Nadeszły czasy, w których tańsza i3 dominuje Ryzena 5 w grach. Oto ogromny sukces Intela

Wchodząc w szczegóły, na rynku profesjonalnym, bo serwerowym, wzmożone zapotrzebowanie na sprzęt spowodowany większym uzależnieniem świata od sieci, zaczęło budzić coraz większą niepewność. Nawet pomimo tego, że dostawy serwerów wykażą wedle szacunków sezonowy spadek o ok. 8% w stosunku do poprzedniego kwartału. Zapasy topią się jednak z tygodnia na tydzień, za czasy zamówienia wydłużają.

W przypadku smartfonów największy problem będą miały te z obsługą sieci 4G oraz ekranami OLED. Szacuje się, że w 1Q22 wydajność ich produkcji spadnie o około 13% w stosunku do poprzedniego kwartału. Co ciekawe w zakresie komputerów PC i laptopów braki materiałowe zostały częściowo złagodzone w ostatnich miesiącach, co zaowocowało wzrostami dostaw.

Największe problemy budzi kontroler dysków SSD na PCIe 3.0, ale rynkiem zachwiał nieco nowy sprzęt związany z Core 12. generacji Intela, który spowodował tymczasowy niedobór i wydłużenie zamówień do 8-12 tygodni. Sytuacja jednak się stabilizuje, bo ograniczenia w dostawach układów scalonych typu C, WiFi i PMIC stopniowo zanikają.