Reklama
aplikuj.pl

ROMA to pierwszy na świecie laptop na bazie architektury RISC-V

ROMA, pierwszy na świecie laptop na bazie architektury RISC-V, laptop na bazie architektury RISC-V

Ruszyła właśnie przedsprzedaż laptopa ROMA, za którego odpowiada firma DeepComputing oraz Xcalibyte. Ten sprzęt z całą pewnością zapisze się na kartach historii, bo ROMA to pierwszy na świecie laptop na bazie architektury RISC-V.

Laptop ROMA to pierwszy taki sprzęt na bazie układu RISC-V

Niestety twórcy zamiast skupić się na kwestii hardware, zdecydowali się budować popularność laptopa ROMA na m.in. NFT i Web3. Na szczęście organizacja RISC International zwróciła uwagę świata na ten sprzęt, przez co serwisy internetowe oraz ludzie na całym świecie nie potraktowali go zbyt błaho. Jest jednak wiele niewiadomych na jego temat i tyczy się to nawet systemu operacyjnego, a raczej braku wskazania na ten, z którym laptop będzie dostarczany.

Czytaj też: Unia Europejska wprowadza zmiany w roamingu

Sam w sobie ROMA przypomina prosty, tani laptop, ale i tak to ten pierwszy, więc najważniejszy krok na rynku laptopów na bazie RISC-V. Wiemy, że łączy 4-rdzeniowy procesor RISC-V, pewnego rodzaju akceleratory (GPU i NPU) dla obliczeń graficznych i tych związanych z SI oraz łączy to z 16 GB pamięci LPDDR4X i 256 GB pamięci masowej.