Reklama
aplikuj.pl

Lasery będą bronić USA przed balistycznymi i hipersonicznymi pociskami

Najpotężniejszy laser na świecie, laser Armia USA

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) otrzymała niedawno od Kongresu uprawnienia zarówno do badań, jak i rozwoju technologii laserowej z myślą o obronie przed najbardziej zabójczymi pociskami. Tak – mowa o doskonale nam znanych pociskach balistycznych, jak i rozwijających się w zastraszającym tempie pociskach hipersonicznych.

Lasery kontra zabójcze pociski. MDA zajmie się rozwojem systemów laserowych do zestrzeliwania wrogich pocisków

Taka zgoda została udzielona w ramach ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok 2022. NA jej mocy sekretarz obrony jest zobowiązany do przekazania dyrektorowi MDA uprawnień do „budżetowania, kierowania i zarządzania programami energii ukierunkowanej, mającymi zastosowanie w misji obrony przed pociskami balistycznymi i hipersonicznymi, w koordynacji z innymi wysiłkami Departamentu Obrony w zakresie energii ukierunkowanej„.

system laserowego naprowadzania APKWS

Czytaj też: Chiny ulepszyły pokładowy myśliwiec J-15. To jedyne takie dzieło chińskiej marynarki

Co ciekawe, ustawa wskazuje też na przymus nadania priorytetu rozwoju tej technologii oraz zarządzania przekazywaniem jej do przemysłu „w celu wspierania przyszłych zdolności istotnych z operacyjnego punktu widzenia”. Z takiego obrotu sprawy musi być zadowolona sama agencja, co potwierdzają słowa Riki Ellison, który stoi na czele Missile Defense Advocacy Alliance. Ten wskazał, że ta ustawa w pewnym sensie przywraca finansowanie i odpowiedzialność, jaką MDA miało wcześniej, aby realizować programy technologii ukierunkowanej energii.