Nie ma już żadnych wątpliwości: Pterozaury – latające gady, które zamieszkiwały Ziemię podczas epoki dinozaurów – posiadały upierzenie.
Analiza dwóch dobrze zachowanych okazów pterozaurów znalezionych w Chinach ujawniła, że te zwierzęta miały cztery zupełnie różne rodzaje piór. Pterozaury żyły obok dinozaurów od około 230 milionów do 66 milionów lat temu. Chociaż często ukazuje się je jako gady łuskowate, naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że niektóre grupy posiadały charakterystyczne upierzenie znane jako „piknowłókna”.
Baoyu Jiang, profesor paleontologii oraz jego zespół odkrył w 2015 roku wspaniały okaz pterozaura w skamieniałości na terenie Yanliao Biota. Jest to miejsce bogate w tego typu znaleziska. Naukowcy postanowili także zbadać wcześniej odkrytą próbkę pterozaura z tej samej bioty. Obie próbki – które są prawie kompletne, a nawet mają skamieniałe tkanki miękkie – pochodzą sprzed ok. 165 milionów do 160 milionów lat. Nie jest jasne, czy te dwa osobniki są tym samym gatunkiem.
Jiang i jego międzynarodowy zespół mają kilka pomysłów co do tego, jak pterozaury mogły używać swoich piór. Mogły one służyć jako izolacja, pomagały w wyczuwaniu otoczenia lub usprawniały lot.Na podstawie melanosomów znajdujących się w próbkach badacze przypuszczają, że te pióra miały prawdopodobnie czerwonobrązowy kolor. Tak więc pterozaury mogły również wykorzystać swoje kolorowe upierzenie do maskowania lub sygnalizacji.
Biorąc pod uwagę, że naukowcy odkryli wiele skamielin dinozaurów posiadających swego rodzaju pióra, być może pterozaury i dinozaury dzieliły wspólnego przodka z piórami.
[Źródło: livescience.com; grafika: Yuan Zhang]
Czytaj też: Współczesne dinozaury są bliżej niż mogłoby się Wam wydawać