Reklama
aplikuj.pl

Amerykanie chcą ratować ptaki budując sieć latarni akustycznych emitujących biały szum

latarnie-akustyczne-kolizje-ptakow

Według szacunków ornitologów, populacja ptaków w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o ok. 3 miliardy, licząc od 1970 r. Za spadek ten odpowiadają drapacze chmur, farmy wiatrowe i inne wysokie konstrukcje, z którymi dość często zderzają się ptaki. Istnieje jednak sposób, żeby temu zapobiec.

W samym Nowym Jorku rocznie ginie ok. 200 tys. ptaków zderzających się ze szklanymi wieżowcami. I biorąc pod uwagę fakt, że drapaczy chmur i innych wysokich konstrukcji powstaje coraz więcej, naukowcy obawiają się, że problem ten będzie rósł wykładniczo. Chyba, że uda nam się ostrzegać naszych latających przyjaciół przed zderzeniem z wieżowcem, linią energetyczną, czy też ogromnym wiatrakiem.

Zespół naukowców z College of William & Mary kierowany przez Timothy’ego Bojcotta testuje właśnie taki system ostrzegawczy. Cały pomysł sprowadza się do emitowania ostrzeżeń dźwiękowych w formie białego szumu za pomocą urządzeń, które badacze nazwali latarniami akustycznymi.

Latarnie akustyczne – czy to działa?

Na razie przeprowadzono testy dwóch takich latarni, które emitowały szum o różnej częstotliwości. Oba urządzenia zostały zainstalowane na wieżach komunikacyjnych na półwyspie Delmarva, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jedno z nich emitowało szum o częstotliwości słyszalnej dla jak największej liczby gatunków ptaków, a drugie dostrojono w ten sposób, aby emitowany przez nie szum miał nieco wyższą częstotliwość i dzięki temu bardziej wyróżniał się na tle dźwięków otoczenia.

Obie przetestowane częstotliwości okazały się skuteczne. O wiele jednak radziła sobie latarnia emitująca dźwięki o niższej częstotliwości (4-6 kHz). Zdaniem naukowców skuteczność tej metody wynosi aktualnie ok. 16 proc. – w sensie o tyle mniej ptaktów podlatywało do wież komunikacyjnych, kiedy latarnie emitowały dźwięk.

Czytaj również: Elektrownie wiatrowe sieją pogrom wśród ptaków, ale jest na to sposób

Zespół Bojcotta zapowiada dalsze poszukiwania najskuteczniejszego sposobu odstraszania ptaków od wysokich konstrukcji. Wiemy na przykład, że malowanie śmigieł turbin wiatrowych na czarno może zmniejszyć śmiertelność ptaków i ryzyko kolizji o 70 procent. Być może najlepszym sposobem byłoby połączenie obu bodźców.