WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Łazik Curiosity wykonał niesamowite zdjęcie Marsa

Łazik Curiosity wykonał niesamowite zdjęcie Marsa

Mars jest jedyną znaną planetą we Wszechświecie zamieszkałą wyłącznie przez roboty. Znajduje się na niej InSight, sonda 2011 Mars Odyssey oraz bohater tej wiadomości – łazik Curiosity.

Mając wielkość SUV-a i zdolność do pokonania 30 metrów na godzinę, Curiosity analizuje 3,5-miliardową studnię zwaną kraterem Gale’a od czasu lądowania w 2012 roku. Niedawno łazik wspiął się na górę, znaną jako Mount Sharp lub Aeolis Mons, która znajduje się w centrum krateru. Na ponurym a zarazem pięknym zdjęciu zrobionym w 2573. marsjańskim dniu misji Curiosity, widzimy ogromną pustkę tej skalistej planety.

Zdjęcie zostało zrobione z pleców Curiosity, pokazując ponury horyzont, który łazik opuszcza, gdy zaczyna powolne wchodzenie z Mount Sharp. Jednym z głównych celów łazika jest znalezienie dowodów, że Mars mógł posiadać życie na poziomie mikrobiologicznynm.

Łazik nie natknął się jeszcze na żadnego z rdzennych Marsjan, ale znalazł wiele dowodów na istnienie w przeszłości wody oraz śladów pierwiastków takich jak wodór, tlen, fosfor i węgiel – wszystkie te elementy uważane są za „elementy składowe” życia.

ŹRÓDŁO: livescience.com