Reklama
aplikuj.pl

Łazik Perseverance ma problem. W jego kole utknął kamień

wideo z marsa

Łazik Perseverance od roku przemierza marsjańskie pustkowia, a niedawno w jednym z jego sześciu kół utknął kamień. Widać go na zdjęciach wykonanych na Czerwonej Planecie.

Problem sięga 6 lutego, kiedy to po raz pierwszy zauważono niechcianego gościa w kole łazika. Kolejna fotografia, wykonana 25 lutego, potwierdziła wcześniejsze doniesienia. Dość pocieszający wydaje się jednak fakt, że kamień uległ częściowej erozji i stał się nieco mniejszy niż początkowo.

Czytaj też: Łazik Perseverance natrafił na przeszkodę. Nieudana próba zebrania marsjańskich próbek

Trzecie, najbardziej aktualne zdjęcie zostało zrobione 2 marca. Skała jest jeszcze mniejsza, a wewnątrz koła Perseverance zbiera się pył. Oznacza to, że erozja kamienia nadal postępuje. Na tym dobre wiadomości się nie kończą, ponieważ jak na razie łazik stanowiący część misji Mars 2020 kontynuuje swoją działalność.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w lutym ubiegłego roku

Być może dobra sytuacja sześciokołowego pojazdu jest pokłosiem wykorzystania nowoczesnej konstrukcji łazika. Jego koła są bowiem wykonane z aluminium, a każde z nich ma średnicę wynoszącą niemal 50 centymetrów. Pozostaje więc być dobrej myśli i liczyć na to, że misja Perseverance nie zostanie zakłócona. Jednym z zadań łazika jest poszukiwanie dowodów na występowanie życia na Marsie.