Reklama
aplikuj.pl

Leczenie raka płuc może być prostsze. Wystarczy użyć nowo odkrytego białka

W ramach wielozespołowej współpracy naukowcy z University of Edinburgh, University College London, University of Cantabria, National Research Council przeprowadzili z pomocą amerykańskiej Mayo Clinic wyjątkowy test, który wykazał, że leczenie raka płuc może być prostsze. Wszystko sprowadziło się do wstrzyknięcia myszy leku, który aktywował nowo odkryte białko TLR2.

Aktywacja białka TLR2 może spowolnić, a nawet zatrzymać postępującego raka płuc we wczesnej fazie rozwoju

Na podstawie testu wykazano, że tego typu zewnętrzna aktywacja białka TLR2 może spowolnić rozwój choroby we wczesnych stadiach. To bowiem białko pomaga w regulacji niektórych mechanizmów obronnych organizmu, gdy w komórkach zachodzą mutacje nowotworowe. Samo w sobie jest związane ze starzeniem komórkowym, a więc procesem, w którym komórki przestają rosnąć i wydzielają szereg substancji chemicznych i innych białek, które działają jak alarmy i bariery przeciwko nowotworom.

Czytaj też: Energia elektryczna z ciepła, czyli niezwykłe kryształy w akcji

Biorące udział w tym procesie komórki są obecne we wczesnych guzach płuc, ale zanikają w późnych stadiach nowotworów. To oznacza, że aktywacja TLR2 może zadziałać tylko we wczesnym stadium rozwoju raka płuc. Aby to potwierdzić zespół badawczy wykorzystał dane z próbek ludzkich guzów.

Na podstawie obserwacji sformułowano wniosek, że osoby z wyższym poziomem białka TLR2 we wczesnych stadiach raka płuc wykazują wyższe wskaźniki przeżycia w porównaniu do osób z niższym poziomem. Następnie zespół przetestował lek, który zdołał spowolnić wzrost guzów płuc.