Reklama
aplikuj.pl

Muszelki zainspirowały naukowców. Efekt? Wytrzymały, tani i lekki materiał kosmiczny

Muszelki zainspirowały naukowców, Efekt? Wytrzymały, tani i lekki materiał kosmiczny

Zespół naukowców z Sandia National Laboratories zainspirował się muszlami morskimi i opracował nowy, wszechstronny materiał, który jest niezwykle tani, wytrzymały, lekki i odporny na wysoką temperaturę. Jego właściwości są na tyle imponujące, że ten materiał ten może znaleźć zastosowanie w osłonach statków kosmicznych lub urządzeń do syntezy jądrowej.

Naukowcy opracowali wytrzymały, tani i lekki materiał kosmiczny inspirowany muszelkami

Wszystko sprowadza się do struktury muszli morskich, które składają się z naprzemiennych warstw materiałów organicznych i nieorganicznych. Te gwarantują nie tylko wysoką wytrzymałość, ale też amortyzację i ochronę przed pęknięciami. Ten właśnie schemat odwzorowali wspomniani naukowcy, tworząc swój własny materiał z sadzy ze spalonego cukru i krzemionki.

Zespół ocenił twardość materiału na ponad 11 GigaPascali (GPa) i sztywność na poziomie 120 GPa. Materiał wykazał się również wyjątkową odpornością na ciepło, bo badacze przetestowali go w temperaturze ponad 1150°C i oszacowali, że powinien wytrzymać temperaturę do 1650°C. Wszystko to przy bardzo niskich kosztach produkcji rzędu ~złotówki (25 centów), a nie setek dolarów, jak za tradycyjny materiał o podobnych właściwościach.

Czytaj też: Oto projekt statku z MSR, czyli reaktorem na bazie stopionych soli torowych

Dodatkowym atutem jest fakt, że materiał jest stosunkowo przyjazny dla środowiska, ponieważ w procesie produkcji wymaga jedynie dodania etanolu z tych „złych” składników. Niestety nie wiemy nic na temat jego wykorzystania w praktyce.