Reklama
aplikuj.pl

Lenovo i Intel stworzą nowy superkomputer

Lenovo Data Center Group i Intel podjęli się stworzenia i dostarczenia superkomputera nowej generacji dla Ośrodka Superkomputerowego im. Leibniza (LRZ) Bawarskiej Akademii Nauk w Monachium. Ośrodek ten zajmuje się zarządzaniem zbiorami big data i tym samym rozwój nauki.

Nowy superkomputer będzie nosił nazwę SuperMUC-NG i zostanie ukończony w drugiej połowie 2018 roku. Będzie on wspierał LRZ w badaniach w takich dziedzinach jak astrofizyka, nauki przyrodnicze czy mechanika płynów. Ma on oferować moc obliczeniową na poziomie 26,7 petaflopów. Scott Tease, dyrektor wykonawczy ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group, komentuje:

Lenovo oferuje instytucjom badawczym, takim jak LRZ, nie tylko samą moc obliczeniową, ale też rzeczywiste, kompleksowe rozwiązania, które mogą skutecznie pomóc w rozwiązywaniu problemów ludzkości. Cieszymy się ze współpracy nad tym projektem nowej generacji wspólnie z firmą Intel. SuperMUC-NG zapewni LRZ większą moc obliczeniową, zajmując mniej miejsca w centrum danych, a innowacyjna technologia chłodzenia wodą znacznie zmniejszy zużycie energii. Naukowcy zyskają wszechstronny superkomputer o wyjątkowej wydajności, który przyspieszy realizację projektów o kluczowym znaczeniu.

SUperMUN-NG będzie posiadał optymalizacje opracowane przez Intela oraz technologię chłodzenia wodą opracowaną przez Lenovo. Ta druga ma zapewnić do 45% większą oszczędność energii. Trish Damkroger, wiceprezes ds. technicznych zastosowań komputerów w firmie Intel, mówi:

Światowi liderzy w dziedzinie badań, tacy jak LRZ, rozwijają wiedzę, która pozwala rozwiązywać najbardziej złożone problemy, a także w istotny sposób wpływają na poprawę jakości życia nas wszystkich. Intel oferuje podstawy techniczne, które w połączeniu z doświadczeniem Lenovo w dziedzinie rozwiązań zapewniają wysoką wydajność i łatwość programowania. Dzięki temu naukowcy z LRZ mogą jeszcze głębiej analizować dane i dokonywać więcej odkryć.

Źródło: Materiały prasowe