Reklama
aplikuj.pl

Letnie roztopy na Grenlandii rozpoczęły się znacznie wcześniej niż zazwyczaj

Ten rozległy wyspiarski kraj posiada dostateczną ilość świeżej wody w formie pokrywy lodowej, aby podnieść globalny poziom morza o 6 metrów. Jest to drugi co do wielkości depozyt lodu po Antarktydzie. Badania pokazują, że w ostatnich latach lód topniał szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. W tym miesiącu, w miarę jak temperatury w północno-zachodniej Grenlandii zbliżają się do najwyższych poziomów, topnienie przyspiesza jeszcze bardziej. 

Badacze odkryli, że Grenlandia straciła 4,1 mld ton lodu w ciągu zaledwie jednego dnia, podczas gdy od początku czerwca liczba ta wyniosła 41 miliardów ton. Najistotniejszym problemem jest to, jak wcześnie to wszystko się dzieje. W 2019 r. sezon topnienia rozpoczął się na początku maja. To miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, bowiem jedyna taka sytuacja w historii pomiarów wydarzyła się poza 2019 jeszcze w 2016 roku.

Czytaj też: Cywilizacja ludzka upadnie do 2050 roku jeśli nie powstrzymamy zmian klimatu

Oznacza to, że lód nie tylko topi się bardzo szybko, ale trwa to przez więcej miesięcy w roku. Od 1972 r. Grenlandia przyczyniła się do wzrostu poziomu morza o około 1,4 centymetra. Ale ponieważ ludzkość pompuje obecnie znacznie więcej gazów cieplarnianych do atmosfery niż kiedykolwiek w XX wieku, proces ten przyspiesza. Wydaje się, że długie sezony topnienia doprowadzą do znacznie większego wzrostu poziomu morza niż w poprzednich dekadach.

[Źródło: livescience.com; grafika: Danish Meteoroligical Institute]

Czytaj też: Zmiany klimatu mogą zwiększyć populację kałamarnic