Reklama
aplikuj.pl

Liczba owadów na świecie znacząco spadła. Poznaliśmy dokładne dane

W ciągu ostatnich 30 lat doszło do 27-procentowego spadku liczby owadów występujących na Ziemi. Jest jednak pewien pozytyw, bowiem dotychczasowe badania sugerowały, że wartość ta jest znacznie wyższa.

Nie zmienia to faktu, iż problem jest naprawdę poważny. Owady pełnią istotną rolę w ekosystemie i to m.in. dzięki nim ludzkość jest w stanie się wyżywić. Proes wymierania tych zwierząt jest najbardziej drastyczny w Ameryce Północnej oraz niektórych częściach Europy.

Zmiany w liczebności owadów na całym świecie dotyczą przede wszystkim regionów podmiejskich i miejskich oraz terenów uprawnych. Na tych obszarach insekty nie mają dostępu do wystarczających ilości pożywienia i tracą swoje siedliska. Z tego względu konieczne jest wzmożenie działań mających na celu ochronę tego typu miejsc oraz ograniczenie stosowania groźnych dla organizmów żywych pestycydów.

Czytaj też: Wiecie, że wśród pszczół funkcjonują „grabarze”?

Co ciekawe, pomimo ogólnego spadku liczebności owadów na Ziemi, poprawia się sytuacja tych związanych z wodą. Zwierzęta takie jak komary, jętki czy ważki zwiększyły swoją liczebność, która wzrasta w tempie 1% rocznie. Najprawdopodobniej wiąże się to z poprawą czystości rzek i jezior.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News