Naukowcy z Uniwersytetu Sussex przeprowadzili bardzo ciekawe badania dotyczące alkoholu. Okazuje się, że picie nawet jednego piwa dziennie jest wystarczające do osłabienia naszego poczucia sprawstwa.

Poczucie sprawstwa to poczucie kontroli nad naszymi działaniami. Jest to ważny aspekt ludzkich zachowań społecznych bowiem zakłada on znajomość konsekwencji działań.

Czytaj też: Zobaczcie te niesamowite obrazy wprost spod mikroskopu

Badanie skoncentrowało się na niskich dawkach alkoholu, które nie wpływają na nasze zachowanie. Okazuje się, że nawet jedno piwo dziennie znacząco osłabia poczucie sprawstwa danej osoby. Ma to duże znaczenie między innymi dla kierowców, którzy często siadają po nim za kierownicę.

Uczestnicy badania otrzymali napój z ilością alkoholu dopasowaną do BMI. Miało to na celu symulację ilości alkoholu we krwi dopuszczaną dla kierowców w Anglii i Walii. Naukowcy odkryli, że osoby były pewniejsze siebie i skłonniejsze do podejmowania niebezpiecznych zachować.

Limity alkoholu, które pozwalają na jazdę samochodem, powinny więc zostać zweryfikowane. W szczególności dotyczy to tych dwóch krajów, gdzie są one wyższe niż np. w Szkocji.

Czytaj też: Badania genomu paciorkowców przyspieszają prace nad szczepionkami

Źródło: Medicalxpress

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!