WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

LinkSure tworzy sieć satelitów mających zapewniać darmowy internet

LinkSure tworzy sieć satelitów mających zapewniać darmowy internet

Wprawdzie obecny rozwój sieci komórkowej jest na takim poziomie, że trudno o brak dostępu do Internetu, ale na świecie nadal są miejsca, w których ten jest istnym rarytasem. Rarytasem, za który nadal trzeba płacić, choć inne podejście do tego ma jedna z chińskich firm. Mowa o LinkSure, które tworzy sieć satelitów mających zapewniać darmowy dostęp do Internetu na całym świecie.

System został nazwany LinkSure Swarm Constellation, na czele której stanie satelita LinkSure-1 w 2019 roku. Zaraz po niej na orbitę wniesie się dodatkowych dziesięć satelitów do 2020 roku, co i tak będzie dopiero początkiem, bo do 2028 roku łączna liczba satelitów i centrów przetwarzania danych ma wzrosnąć do 272 obiektów. Takie przedsięwzięcie ma po prostu omijać problem braku naziemnej infrastruktury sieciowej, bo według danych w tym momencie tylko niewiele ponad połowa światowej populacji posiada dostęp do Internetu. Projektem zajmuje się firma odpowiedzialna za aplikację Wi-Fi Master Key, w której szeregach znaleźli się członkowie CASC, czyli Chińskiej Akademii Kosmicznej.

To oczywiste, że darmowy dostęp do Internetu miałby ogromny wpływ na wiele odległych i rozwijających się części naszej planety, ale ktoś musi to wszystko sfinansować. LinkSure twierdzi, że ten projekt będzie kosztował 432 miliony dolarów, w których zebraniu pomogą partnerstwa i same aplikacje za pośrednictwem reklam. Jednak to nie jedyny i zapewne nie ostatni projekt tego rodzaju. Już wcześniej słyszeliśmy o planach SpaceX, projekcie Google Loon, a nawet Facebooka, których realizacja chyba utkwiła w miejscu.

Czytaj też: SpaceX zmienia plan wystrzelenia satelitów internetowych

Źródło: New Atlas