Wprawdzie obecny rozwój sieci komórkowej jest na takim poziomie, że trudno o brak dostępu do Internetu, ale na świecie nadal są miejsca, w których ten jest istnym rarytasem. Rarytasem, za który nadal trzeba płacić, choć inne podejście do tego ma jedna z chińskich firm. Mowa o LinkSure, które tworzy sieć satelitów mających zapewniać darmowy dostęp do Internetu na całym świecie.

System został nazwany LinkSure Swarm Constellation, na czele której stanie satelita LinkSure-1 w 2019 roku. Zaraz po niej na orbitę wniesie się dodatkowych dziesięć satelitów do 2020 roku, co i tak będzie dopiero początkiem, bo do 2028 roku łączna liczba satelitów i centrów przetwarzania danych ma wzrosnąć do 272 obiektów. Takie przedsięwzięcie ma po prostu omijać problem braku naziemnej infrastruktury sieciowej, bo według danych w tym momencie tylko niewiele ponad połowa światowej populacji posiada dostęp do Internetu. Projektem zajmuje się firma odpowiedzialna za aplikację Wi-Fi Master Key, w której szeregach znaleźli się członkowie CASC, czyli Chińskiej Akademii Kosmicznej.

To oczywiste, że darmowy dostęp do Internetu miałby ogromny wpływ na wiele odległych i rozwijających się części naszej planety, ale ktoś musi to wszystko sfinansować. LinkSure twierdzi, że ten projekt będzie kosztował 432 miliony dolarów, w których zebraniu pomogą partnerstwa i same aplikacje za pośrednictwem reklam. Jednak to nie jedyny i zapewne nie ostatni projekt tego rodzaju. Już wcześniej słyszeliśmy o planach SpaceX, projekcie Google Loon, a nawet Facebooka, których realizacja chyba utkwiła w miejscu.

Czytaj też: SpaceX zmienia plan wystrzelenia satelitów internetowych

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej