Reklama
aplikuj.pl

Najnowsza wersja Linuxa spodoba się właścicielom APU Ryzen

Najnowsza wersja Linuxa, właścicielom APU Ryzen

Jak podaje Phoronix, najnowsza wersja Linuxa, czyli Linux 5.16, poprawiła działanie APU Ryzen, czyli procesorów AMD ze zintegrowanym procesorem graficznym. Mowa więc głównie o laptopach i nielicznych miniaturowych komputerach, które wykorzystują sprzęt AMD pokrojy Ryzena 7 5500U, czy Ryzen 7 Pro 5850U.

Nowa wersja Linuxa poprawiła wydajność APU Ryzen

Laptopy wyposażone w te dwa procesory zostały poddane testom zarówno na Linuxie z jądrem w wersji 5.15, jak i 5.11, których wyniki na tle najnowszego Linuxa 5.16 wypadły znacznie gorzej. W testach z wykorzystaniem benchmarków pokroju Legacy, GLmark2, Xonotic, Unvanquished, czy Gravity Mark, różnica wydajności wahała się od 10 do 14%. Jednak niektóre testy nie wykazały poprawy wydajności, choć większość z nich osiągnęła albo niewielki, albo znaczący wzrost wydajności.

Najciekawsze jest to, że powód tych wzrostów jest ciągle niejasny. Linux 5.16 dotknął wprawdzie sterowników AMDGPU i stosownie je ulepszył, ale nie zapowiadano, że zmiany dotkną poziomu surowej wydajności. Pewne jest jednak jedno – jeśli działacie na Linuxie ze swoimi laptopami z APU AMD Ryzen, to koniecznie zainteresujcie się aktualizacją.