WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gdzie mogą przebywać obcy? Ta lista może pomóc w ich odnalezieniu

Zespół poszukujący oznak istnienia pozaziemskich cywilizacji stworzył katalog, który zawiera wszystkie znane nam typy ciał niebieskich, niezależnie od tego, czy rozumiemy zasady ich funkcjonowania czy też nie.

Tzw. Exotica Catalog został stworzony przez naukowców z Breakthrough Listen, programu związanego z poszukiwaniem oznak inteligentnego życia we wszechświecie. Zbiór zawiera ponad 700 różnych celów, począwszy od asteroid i planet, poprzez pulsary, na gromadach gwiazd kończąc. Celem działań badaczy jest poszerzenie różnorodności celów badanych w ramach programu SETI.

Łącznie zidentyfikowano 737 odrębnych obiektów astronomicznych, których stopień poznania jest naprawdę zróżnicowany. Co ciekawe, znajduje się w nim również kilka obiektów wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną przez ludzkość. Chodzi m.in. o sondy Voyager i New Horizons, satelity meteorologiczne, a nawet czerwoną Teslę Roadster Elona Muska.

Czytaj też: Jakie są szanse na odnalezienie pozaziemskich cywilizacji?

Motywem przewodnim przy tworzeniu tego katalogu była myśl, że niektóre obce cywilizacje mogą być zdecydowanie różne od naszej, a w konsekwencji szukamy ich w niewłaściwych miejscach. Brian Lacki i jego współpracownicy podzielili obiekty astronomiczne na cztery główne kategorie. Znajdują się wśród nich znajome nam pojecia, np. planety, galaktyki czy czarne dziury; obiekty o ekstremalnych właściwościach, np. największe planety bądź pulsary; takie, które nie do końca są dla nas zrozumiałe, np. szybkie rozbłyski radiowe; ostatnią kategorię stanowią swego rodzaju punkty odniesienia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News