Technologia druku trójwymiarowego nie dotyczy już tylko niewielkich, plastikowych przedmiotów. O rozwoju niech świadczy fakt, że firma Lockheed Martin przy jej pomocy tworzy stalowe pokrywy do zbiorników paliwowych w satelitach.
Otrzymane w ten sposób elementy są największymi w historii firmy wykonanymi z użyciem technologii druku 3D. Średnica pokryw wynosi prawie 120cm, co jest znacznie większą wartością od poprzedniego, rekordowego wyniku, który tyczył się elementu o wielkości tostera. Całość składa się z trzech części, spośród których dwie zostały wykonane dzięki technologii druku trójwymiarowego. Proces uwieczniono, o czym możecie się przekonać oglądając znajdujący się poniżej film.
Przedstawiciel Lockheed Martin przyznał, że w przyszłości planują jeszcze bardziej skupić się na korzystaniu z tej techniki. Pozwoli ona na tworzenie satelit dwukrotnie szybciej i o połowę taniej niż ma to miejsce obecnie. W przypadku kopuł, którym poświęcony jest ten wpis, czas ich produkcji wyniósł trzy miesiące – posługując się dotychczasowymi sposobami, zajęłoby to aż dwa lata. Dodatkowo druk 3D pozwala na zaoszczędzenie materiałów. Dzięki niemu wykorzystuje się niemal 100% tytanu, podczas gdy normalnie nawet 80% tego pierwiastka jest marnowane.