Reklama

Marynarka USA zakończyła lot autonomicznej pary samolotów EA-18G Growler

Marynarka USA zakończyła lot autonomicznej pary samolotów EA-18G Growler

Boeing wraz z Marynarką Wojenną USA przeprowadził niedawno test z parą połączonych ze sobą autonomicznych samolotów EA-18G Growler.

Miało to miejsce podczas czterech lotów demonstracyjnych na Naval Air Station Patuxent River w Maryland. Wtedy to misją nadzorował trzeci Growler, lecący obok autonomicznych wariantów. Testy wykazały ponoć, że samolot ukończył 21 misji demonstracyjnych.

Według Boeinga ostatnia demonstracja była częścią corocznych ćwiczeń FLEX (Navy Warfare Development Command) i została przeprowadzona w celu pokazania zdolności F/A-18 Super Hornets i EA-18G Growler do używania autonomicznych systemów podczas prowadzenia misji bojowych.

Nie znamy niestety wiele szczegółów na ten temat, ale według informacji z New Atlas demonstracja wydaje się być związana z systemem Tee Airpower Teaming, który jest opracowywany wspólnie z rządem Australii w celu stworzenia drona bojowego o wydajności podobnej do myśliwca.

Korzystając z podobnej technologii, ostatnie loty testowe pokazują, w jaki sposób EA-18G Growler, będący elektrycznym, bojowym wariantem F/A-18F Super Hornet, może być wykorzystywany w opcjonalnym trybie bez pilota w niebezpiecznych misjach.