WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Lotniska to zaskakująco niehigieniczne miejsca

Lotniska na całym świecie przewożą dziesiątki milionów pasażerów rocznie (może oprócz lotniska w Radomiu). W związku z tym musi się na nich znajdować mnóstwo różnego rodzajów patogenów.

Skupiło się na tym najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Nottingham oraz Finnish National Institute for Health and Welfare. Pobrali oni próbki z powietrza oraz różnych powierzchni na lotnisku Helsinki-Vanta w sezonie zimowym 2015-2016. Okazuje się, że najgorsze są plastikowe tacki używane podczas kontroli. W 50% wymazów znaleźli oni przynajmniej jednego wirusa, a 1 na 4 próbki wykazała obecność adenowirusów, które mogą wywołać choćby przeziębienie. W 10% często dotykanych miejsc znajdują się wirusy układu oddechowego. Co ciekawe, nie ma ich w łazienkach co oznacza, że są one czystsze niż inne pomieszczenia.

Autorzy publikacji zalecają częste mycie rąk mydłem i wodą. To najlepiej pozwoli na uniknięcie różnych infekcji podczas swoich przelotów. Także wszelkie rany powinny zostać dobrze zabezpieczone. Co więcej, używanie specjalnej maski na twarz też nie jest złym pomysłem.

Narzędzie wykorzystujące uczenie maszynowe może wykrywać mutacje w guzach

Źródło: https://www.livescience.com/