WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

LPDDR5 w 10nm – Samsung kompletuje zestaw nowych kości DRAM

Samsung ogłosił właśnie, że ukończył prace nad 8 Gb kośćmi pamięci LPDDR5 DRAM wykonanych za pomocą 10nm procesowi technologicznemu. Masowa produkcja rozpocznie się wtedy, kiedy zażyczą sobie tego wymagania klientów na świecie.

Nowy standard kości w postaci LPDDR5 zostanie wykorzystany w urządzeniach mobilnych, gdzie będzie zmuszony poradzić sobie z modułem 5G, ekranem UHD, a nawet aplikacjami korzystającymi ze sztucznej inteligencji. Będzie występował w dwóch przepustowościowych wersjach – 6400 Mb/s przy napięciu 1,1 V oraz 5,500 Mb/s przy napięciu 1,05 V. W nieco praktycznym przełożeniu daje to możliwość przesłania 51,2 GB danych w sekundę.

Oczywiście nowy standard to nie tylko wydajność, ale również wyższa energooszczędność. Wpłynęło na nią zwiększenie komórek pamięci z 8 do 16, co wpłynęło na zmniejszenie ogólnego zapotrzebowania na energię o całe 30%.Swoje trzy grosze dorzucił nowy mechanizm, który sprawia, że LPDDR5 zapadają w głęboki stan uśpienia, redukując zużycie energii o połowę w porównaniu do trybu bezczynności z obecnych LPDDR4X.

LPDDR5

Warto przypomnieć, że LPDDR5 pozwoliło Samsungowi na chwilę odetchnięcia. Tak się bowiem składa, że firma posiada już wszystkie potrzebne technologie i patenty do produkcji ulotnej pamięci następnej generacji. Mowa o 16 Gb DDR5 oraz 16 Gb GDDR6, które ponownie mogą zawalczyć o miano tych najwydajniejszych.

Źródło: TechPowerUp