Współcześnie żyjący ludzie posiadają geny odlgłego, nieznanego przodka, który wymieszał się z innymi homininami ok. miliona lat temu.
Tym przodkiem mógł być Homo erectus, ale nie ma co do tego pewności. Jego genom nigdy nie został bowiem zsekwencjonowany. Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach PLOS Genetics, sugeruje, że nasi przedkowie krzyżowali się z neandertalczykami między 200 000 a 300 000 lat temu. Miało to miejsce na długo przed tym, jak doszło do bardziej współczesnego wymieszania sprzed 50 000 lat. W efekcie u Homo sapiens występuje od 3 do nawet 7 procent genów charakterystycznych dla neandertalczyków.
W tym przypadku badacze porównali genomy dwóch neandertalczyków, Denisowianina i dwóch osób z terenów Afryki. Ci ostatni nie posiadają neandertalskiego DNA ze względu na fakt, iż krzyżowanie neandertalczyków z ludźmi miało miejsce w Europie. W ten sposób naukowcy byli w stanie zauważyć ewentualne rekombinacje, w których segmenty chromosomów jednego osobnika zostały włączone do chromosomów drugiego.
Czytaj też: Masz skłonność do odczuwania bólu? Być może stoją za tym neandertalczycy
Analiza dostarczyła dowodów na to, że faktycznie doszło do takiego wymieszania. Homo sapiens krzyżowali się z neandertalczykami między 200 000 a 300 000 lat temu. Poza tym, 1% genomu Denisowian pochodzi z genów nieznanego przodka, który musiał „pojawić” się ok. miliona lat temu. Tym tajemniczym przodkiem mógł być Homo erectus, który koegzystował z Denisowianami i neandertalczykami na terenie Eurazji.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News