Z najnowszych badań wynika, że nasz gatunek całkiem nieźle radzi sobie z oceną własnej postawy w wybranych sytuacjach. Poza jednym wyjątkiem – zachowywaniem się jak palant.

Większość dotychczasowych wniosków w tym temacie zostało wyciągniętych na podstawie tzw. długoterminowych cech osobowości. Autorzy nowego eksperymentu chcieli jednak zbadać, w jaki sposób ludzie oceniają swoje zachowania w krótszym odstępie czasu. Badanie potrwało aż 9 lat i było dość pracochłonne. Wzięli w nim udział ochotnicy, którzy zakładali zestawy nagrywające. Nosili je między godziną 7 a 14. Urządzenia aktywowały się co 9 i pół minuty na trzydzieści sekund w celu uchwycenia emocji jakie towarzyszyły uczestnikom eksperymentu.Następnie każdego dnia musieli oni czterokrotnie ocenić swoje zachowanie pod względem tego, jak mili, sumienni, ekstrawertyczni czy zmartwieni byli.

Czytaj też: MIT zbudowało czujnik, który zbada Twoje zdrowie nawet przez ściany

I choć przez te wszystkie lata udało się zebrać dane dotyczące ponad 400 osób, to do ostatecznego przeglądu użyto informacje uzyskane od 248 z nich. Każdy z uczestników przez dwa pełne tygodnie wypełniał ankiety dotyczące swojego zachowania, które następnie porównano z nagraniami. Kolejnym etapem była ocena uwiecznionych zachowań przez 6 specjalistów. Mieli oni porównać czy zachowania skategoryzowane przez ochotników znajdowały swoje odzwierciedlenie w nagraniach. Tutaj można zaobserwować duże zróżnicowanie w ocenach. Obie grupy były zgodne co do zachowań takich jak sumienność, otwartość, ekstrawertyzm bądź odpowiedzialność. Problem pojawił się w przypadku konfliktowości oraz neurotyczności. Oczywiście można zarzucić badaniu niekompletność ze względu na fakt, że specjaliści wystawiali swoje oceny jedynie na podstawie nagrań, pomijając tak ważne kwestie jak np. mowa ciała.

Co ciekawe, niejednokrotnie zdarzyły się różnice działające w drugą stronę. Uczestnicy oceniali swoje zachowanie jako niegrzeczne, podczas gdy obserwatorzy uznawali je za całkowicie normalne. Oczywiście w większości przypadków odmienność opinii była odwrotnie zróżnicowana, czyli chamskie osoby wcale tego nie zauważały.

[Źródło: livescience.com; grafika: learntalk.org]

Ludzie jednak górują w DOTA 2 nad OpenAI Five

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej