Ludzie są nieufni wobec zmian, szczególnie, jeśli chodzi o otaczające ich społeczeństwo. Ta niepewność jest jednak nieuzasadniona. Z czasem ludzie mogą dostosować się do różnorodności i faktycznie z niej skorzystać. Tak przynajmniej wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Princeton University i University of Oxford.
Zespół badawczy przeanalizował 22 lata danych związanych z psychologią, socjologią i demografią. Łącznie trzy zbiory danych obejmowały ponad 338 000 respondentów, z którymi przeprowadzono wywiady w ponad 100 krajach. Badacze połączyli różne miary zadowolenia z życia, szczęścia i zdrowia, aby stworzyć „wskaźnik jakości życia” dla respondentów w każdym badaniu. Następnie zbadali związek między tym wskaźnikiem a różnorodnością religijną. W przeciwieństwie do etniczności i rasy, które nie zawsze są zbierane w badaniach i często mierzone za pomocą rozbieżnych kategorii, religia jest dobrze rejestrowana przy użyciu porównywalnych kategorii. „Religia to wygodny sposób spojrzenia na problem różnorodności społecznej” powiedział jeden z naukowców.
Czytaj też: Społeczeństwa liczące co najmniej milion osób rozwijały wiarę w siły nadprzyrodzone egzekwujące prawo
Specjaliści przeanalizowali krótkoterminowe skutki różnorodności religijnej dla jakości życia postrzeganej przez osoby w różnych punktach czasowych, ale także ocenili długoterminowe skutki. Chociaż różnorodność religijna była w krótkim okresie negatywnie związana z jakością życia, nie wiązała się ona z jakością na dłuży okres. Z europejskich danych wynika, że w ciągu krótkich dwuletnich okresów wzrastająca różnorodność religijna przyczyniła się do zmniejszenia zaufania społecznego. Jednak w ciągu dłuższego, dwunastoletniego okresu różnorodność doprowadziła do większego kontaktu międzygrupowego, który zwiększył zaufanie społeczne.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Aplikacja smartfonowa może polepszać umiejętności społeczne dzieci z autyzmem