WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Lunar Quattro, czyli Audi chce wysłać swój łazik na księżyc

Niemiecki koncern samochodowy zapowiedział, że wyśle w przestrzeń kosmiczną własnego robota, który będzie wykorzystywał rozwiązania znane z samochodów Audi.

Kiedy ziemskie tereny przestają stanowić wyzwanie dla projektantów aut, trzeba myśleć o przeniesieniu się w bardziej ekstremalne warunki. Tak samo pomyślało Audi, zapowiadając najnowszego księżycowego robota – Lunar Quattro. Urządzenie zostanie wydrukowane przy pomocy drukarki 3D i będzie się składać m.in. z aluminium i tytanu. Czterokołowy układ napędowy, jeden z symboli marki, również zostanie zaimplementowany.

Pomysł jest częścią projektu Google Lunar XPrize. Owe przedsięwzięcie, rozpoczęte w 2007 roku, polega na jak najszybszym wysłaniu na księżyc własnego pojazdu, przy wykorzystaniu prywatnych funduszy. Audi jest jednym z szesnastu uczestników, a plan zakłada wystrzelenie łazika w 2017 roku. To wtedy Lunar Quattro ma wykonać założenia akcji: przejechać co najmniej pięćset metrów, zrobić zdjęcia powierzchni naszego naturalnego satelity i wysłać je z powrotem na Ziemię.

Jeśli Niemcom uda się tego dokonać, będzie to nie lada wyczyn. W końcu ostatni raz człowiek stał na srebrnym globie ponad 40 lat temu.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]