Reklama
aplikuj.pl

MacBook do gier: czy to się w ogóle opłaca?

Marka Apple jest znana z produkcji solidnych i niezawodnych urządzeń elektronicznych. Szczególną popularnością cieszą się iPhone’y oraz MacBooki. Te drugie to komputery mające wiele zastosowań, bardzo cenione – przez niektórych kultowe. Mac’i zazwyczaj cieszą się dobrą renomą, wydajnością i widujemy je często w biurach, u freelancerów czy jako komputery osobiste. Jednak czy sprawdzą się także do grania w gry? Czy po MacBooka może sięgnąć profesjonalny gracz?

MacBooki a gry

Na wstępie warto zaznaczyć, że MacBooki są wykonane z tych samych komponentów, co inne komputery. Można powiedzieć, że to komputery z procesorem Intel x86 w bardziej nowoczesnej obudowie i innym systemem operacyjnym. Teoretycznie nie istnieją więc przeciwwskazania do grania w gry na MacBookach. Podczas logowania się przy użyciu AppleID automatycznie zostaje utworzone konto Game Center. Najnowsze i najpopularniejsze gry można znaleźć w Mac Book App Store. Ta opcja sprawdzi się więc w przypadku osób grających sporadycznie, lecz nigdy nie będzie tak dobra jak dedykowany komputer PC z systemem Windows.

Granie na MacBooku i na komputerze z systemem Windows – różnice

Największy problem związany z grami komputerowymi na MacBooka to ich dostępność. Popularnością wśród twórców gier cieszy się przede wszystkim Windows DirectX API. Niestety, takie gry nierzadko nie posiadają odpowiedników na macOS, co stanowi utrudnienie dla programistów chcących przenieść swoje gry. Właśnie dlatego liczba gier dostępnych w systemie macOS jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku systemu Windows. Wiele z nich nigdy nie pojawi się na MacBookach.

Jak dostosować konto GameCenter na MacBooku?

Konto GameCenter można dostosować w serwisie pogwarancyjnym AppleHome. Wcześniej warto spróbować zrobić to samodzielnie. W tym celu należy wybrać menu Apple >> Preferencje systemowe >> Konta internetowe. Istnieje kilka czynności, które powinny zostać przeprowadzone na koncie. Pierwsza z nich to zmienianie szczegółów dotyczących konta. Ponadto można zmienić pseudonim oraz możliwości wyświetlania profilu. Warto zaznaczyć też opcję umożliwiającą pobliskim graczom zapraszanie użytkownika do gier wieloosobowych. Kolejne pole wyboru to łączenie się ze znajomymi. W aplikacji można też dodawać znajomych poprzez wysłanie wiadomości z prośbą. W przypadku logowania się przy użyciu tego samego Apple ID na wszystkich urządzeniach Apple, konto GameCenter będzie dostępne na każdym z nich.

Czy granie w gry na macOS jest trudne?

Granie w gry na MacBooku, w systemie macOS może być utrudnione, dlatego warto poświęcić czas na skonfigurowanie Boot Camp. Również to zadanie można powierzyć serwisowi AppleHome. Boot Camp umożliwia instalację systemu Windows na osobnej partycji, co pozwala na uruchomienie systemu Windows lub macOS w dowolnym momencie. Partycja macOS może być wykorzystywana na co dzień, natomiast Windows – do grania w gry. Można też zdecydować się na opcję skorzystania z usługi strumieniowania gier NVIDIA o nazwie GeForce Now. NVIDIA uruchamia grę na istniejącym, silnym serwerze i przesyła ją na konkretny komputer. Jej serwery wykonują więc wszystkie ciężkie operacje, a użytkownik może bez obaw cieszyć się graniem, również w gry przeznaczone na komputery z systemem Windows. Niestety, komputery MacBook nie są urządzeniami do gier, lecz granie na nich jest możliwe, o ile zaakceptuje się pewne ograniczenia.

Tekst powstał we współpracy z AppleHome – Serwisem MacBooków w Warszawie