Reklama
aplikuj.pl

Macie domowe akwarium? Możecie znaleźć w nim coś, co zaskoczyło właśnie naukowców

Słodkowodny glon medakamo hakoo został po raz pierwszy odkryty kilka lat temu przez profesora Tsuneyoshi Kuroiwa z University of Tokyo i teraz zalicza istny renesans w środowisku naukowym.

Wyjątkowy glon w domowych akwariach. Jego unikalność sprawia, że może odmienić rolę glonów w przemyśle

Mikroalgi zwane też mikroskopijnymi glonami to jedno- lub wielokomórkowe rośliny wodne, które mogą fotosyntetyzować i tym samym produkować tlen. Występują w wodach słodkich oraz słonych i są ważną częścią łańcucha pokarmowego dla innych form życia wodnego. W ciągu ostatnich lat stały się szeroko stosowane w produktach takich jak biopaliwa, suplementy diety i kosmetyki, a ich nowo opisany rodzaj został znaleziony w domowym akwarium i może okazać się szczególnie przydatny.

Czytaj też: Nieaktywny szyb naftowy w roli magazynu ciepła. Co tym razem wymyślili naukowcy?

W najnowszych badaniach przeprowadzonych na tym samym uniwersytecie odkryto, że znaleziony w domowym akwarium glon posiada tylko jedno mitochondrium i chloroplast, co jest jego unikalną cechą… ale nie jedyną. Jego cykl komórkowy jest również silnie zsynchronizowany z cyklem dnia i nocy, co jest kluczowe dla efektywnej i stabilnej bioprodukcji.

Ze względu na te nieodłączne cechy i niezwykle mały rozmiar, ten glon może być hodowany przy dużej gęstości komórek, co tym samym umożliwiłoby masową produkcję produktów na bazie glonów niższymi kosztami. Dlatego też naukowcy badają teraz metody hodowli glonu medakamo hakoo na skalę komercyjną.