WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Mafia II: Edycja Ostateczna – test kart graficznych

Mafia II: Edycja Ostateczna to jeden z ciekawszych tytułów, który ukazał się w ostatnim czasie. Jak wypadają w nim redakcyjne karty graficzne?

Wymagania Mafia II: Edycja Ostateczna

Jak zwykle zacznę od wymagań Mafii II: Edycji Ostatecznej. Te minimalne są następujące:

  • CPU: Intel I5-2500K / AMD FX-8120
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD7870
  • RAM: 6 GB
  • Dysk: 50 GB
  • Windows: Windows 8.1 (64-bitowy)

Rekomendowane prezentują się tak:

  • CPU: Intel I7-3770 / AMD FX 8350
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290X
  • RAM: 8 GB
  • Dysk: 50 GB
  • Windows: Windows 8.1 (64-bitowy)

Nie są to więc żadne wysokie wymagania. Większość komputerów powinna sobie z Mafia II: Edycja Ostateczna poradzić bez większych problemów.

W teście wykorzystałem benchmark wbudowany w tytuł. Przeprowadziłem testy przy maksymalnych ustawieniach graficznych – ale ustawianych ręcznie. Z nieznanych mi powodów, jeśli w opcjach wybierałem ustawienia predefiniowane wysokie to pojawiał się throttling i nawet najwydajniejsze grafiki w rozdzielczości Full HD nie osiagały 60 fps – tutaj coś jest zepsute. Wyniki prezentują tylko średnią, bowiem w pewnym momencie wszystkie karty spadały do podobnego poziomu w grze – minimalne fps są bardzo podobne według testu.

Sam benchmark bardzo dobrze oddaje wydajność w grze – symuluje on różne wydarzenia. Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu sterowników Nvidia Game Ready 445.86 i AMD Adrenaline 20.4.2.

Jak zawsze wspomnę o sprawie z kartami AMD. W komentarzach pod tego typu artykułami często narzekacie na brak większej ilości kart AMD. To nie jest moja zła wola ani chęć promowania Nvidii. Nie mamy współpracy z AMD, ponieważ nie byli w stanie dostarczyć nam swoich produktów jak grafiki na testy, a producenci mają ich po prostu za mało, by móc zostawić na stałe w redakcji. Jeśli wejdziecie w dział testy to zobaczycie, że nie ma tam praktycznie kart czerwonych. Skoro nawet do recenzji nie mam jak otrzymać karty, to tym bardziej nie mogę do tego typu artykułu. Sami zwracali nam nawet na to uwagę, obiecywali ogarnąć temat i na tym koniec. Nie mam pojęcia skąd wynika taka postawa firmy – zrobiłem, co mogłem i niestety nie zmuszę AMD do współpracy. Jedynie Wy możecie nakłonić do tego firmę :)

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-8700K @ 4,9 GHz
Chłodzenie
Fractal Design Celsius S24
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-E Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
Dysk
AORUS NVMe Gen4 SSD 1 TB
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
FSP Aurum PT 1000W
Obudowa
SilentiumPC Signum SG7V TG
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

Testy

Zacznę od najmniejszej z testowanej rozdzielczości. Tutaj do płynnej rozgrywki wystarczy Wam już RX 5500 XT 8 GB. Notuje on średnio ponad 60 fps, co jest niezłym wynikiem. Najmocniejsza z grafik zbliża się do 140 fps, co również jest bardzo dobrym rezultatem.

Do rozdzielczości 2560 x 1440 px będziecie potrzebowali przynajmniej RTX 2060, aby osiągnąć 60 fps. Jeśli jednak nie zależy Wam na tylu klatkach na sekundę a tylko na płynnej rozgrywce, to już GTX 1660 SUPER także Wam ją zapewni. Najmocniejsza grafika zbliżyła się w testach do 100 fps. Warto też zwrócić uwagę, że nawet GTX 1650 zapewniał średnio 30 fps.

Ostatnia rozdzielczość to jak zwykle pogrom. Żadna z kart nie zapewnia 60 fps, choć juz przy RTX 2070 SUPER można mówić o płynnej rozgrywce. Najszybsza karta osiągnęła 50 fps, co jest w sumie standardowym rezultatem. Po drugiej stronie nawet GTX 1660 Ti nie osiągnął 30 fps, więc przy słabszych kartach koniecznie trzeba będzie obniżyć detale.

Generalnie wyniki są zgodnie z oczekiwaniami i bardzo standardowe. W większości tytułów karty wypadają podobnie i np. RTX 2060 to minimum do 2K do uzyskania 60 fps.

Podsumowanie

Mafia II: Edycja Ostateczna nie wygląda jakoś wybitnie pięknie, ale wymagania ma podobne do znacznie lepszych wizualnie tytułów. Pod względem wymagań do GPU gra nie wyróżnia się, choć wydaje mi się, że przy takiej grafice wyniki testów powinny być wyższe.

Gra ma też wiele różnych problemów, stąd średnie opinie w sieci. Samemu natknąłem się na znaczny spadek fps po wybraniu opcji wysokie w menu (choć jak ręcznie ustawię to samo to nie ma spadku). Także kilkukrotnie gra zawieszała się na ładowaniu. Oczywiście w Mafia II: Edycja Ostateczna przegram sporo godzin, natomiast nie jest to idealny remaster gry.