Reklama
aplikuj.pl

Magnetyczna tarcza ochroni astronautów przed promieniowaniem

Grupa studentów opracowuje tarczę magnetyczną służącą do ochrony astronautów przed intensywnym promieniowaniem kosmicznym w drodze między Ziemią a Marsem. 

Konstrukcja studentów z Drake University nazywa się i wykorzystuje potężną tarczę magnetyczną, która, podobnie jak magnetosfera ziemska, chroni planetę przed wysokoenergetycznymi cząstkami. System obronny zawiera również „pasywną” osłonę, która naśladuje jonosferę – drugą warstwę ochronną Ziemi. Z pomocą niewielkiego grantu od NASA trwają już eksperymenty dotyczące pasywnego ekranowania, które może chronić astronautów przed promieniami gamma o wysokiej energii. Tarcza magnetyczna nie może ich zatrzymać. Projekt może rozwiązać kluczowy problem związanym z bezpieczeństwem, który przez długi czas stanowił jeden z czynników opóźniających ewentualną misję na Marsa.

Czytaj też: Prawdopodobnie poznaliśmy źródło metanu na Marsie

W tej chwili uczniowie eksperymentują z wieloma materiałami blokującymi promieniowanie, które mogą być wystarczająco lekkie, aby zamontować je na statku kosmicznym. Długi proces zbierania danych i analiza statystyczna pomogą określić, które substancje mogą być najbardziej efektywne, aby pokryć statek kosmiczny. Studenci zakładają, że statek kosmiczny, który będzie zmierzał na Marsa będzie miał długi, cylindryczny kształt. Na końcach takiej kapsuły miałyby zostać zamontowane dwa magnesy nadprzewodzące, zasilane przez reaktory jądrowe. Te magnesy nie odwracałyby promieniowania gamma. Ale emitowałyby naładowane cząstki alfa – kolejny element promieniowania kosmicznego, który mógłby uderzyć w statek kosmiczny i emitować promieniowanie rentgenowskie. Dwa zbiorniki zawierające mieszaninę zjonizowanego gazu będą stanowiły odpowiednik ziemskiej atmosfery.

Gdy cząstki alfa przejdą przez ten zjonizowany gaz, stracą energię w procesie podobnym do tego, który na Ziemi doprowadza do powstawania zorzy. Nie wiadomo jeszcze, jak duże będą magnesy, ale rozwój projektu ma potrwać jeszcze co najmniej kilka lat.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: NASA ogłosiła trzy najlepsze pomysły na domy na Marsie