WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mały sukces w badaniach nad odmładzaniem ludzkich komórek

Nowe badania zostały przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter. Wykazali oni, że trzy specjalnie zaprojektowane związki mogą obrać za cel mitochondria w starszych komórkach i je skutecznie odmłodzić.

Jednym z wyznaczników starzenia się organizmu jest starzenie się komórek. Wraz z wiekiem wiele z nich przestaje się replikować, ale pozostają one metabolicznie aktywne. Naukowcy odkryli, że niewielka ilość siarkowodoru dostarczana bezpośrednio do mitochondriów w komórkach może skutecznie je odmłodzić. Na podstawie tego odkrycia zespół opracował trzy związki, które zostały ukierunkowane są na tę część komórki. Każdy z nich wykazywał znaczną poprawę stanu komórek – od 40 do 50% z nich zaczęło zachowywać się tak jakby były młodsze.

Takie badania nie mają na celu wynalezienia cudownego leku na starość, ale mogą przyczynić się do przedłużenia naszego życia. Póki co jednak są to badania laboratoryjne, a od nich jest bardzo długa droga do badań klinicznych. Związki muszą zostać sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa oraz musi zostać udowodnione, że działa to nie tylko w laboratorium.

3 kroki do szczęścia. Oto najwięksi wyzwalacze endorfin

Źródło: https://newatlas.com/