Reklama
aplikuj.pl

MAMBO to pierwsza na świecie TAKA motorówka

MAMBO motorówka włókno szklane

Tegoroczne targi Boat Show w Genui odbędą się już 6 października, a tamtejsi uczestnicy będą mogli zobaczyć MAMBO. Unikalną w skali świata motorówkę.

Dlaczego MAMBO jest wyjątkowa?

Łódź motorowa MAMBO wykonana przez Moi Composites z Mediolanu jest uważana za pierwszą na świecie „prawdziwą” łódź z włókna szklanego wydrukowaną w 3D. Jej nazwa jest przy tym akronimem od Motor Additive Manufacturing BOat, a sama łódź nie została wydrukowana w całości, a w kilku częściach w procesie znanym jako Continuous Fiber Manufacturing (CFM).

Oznacza to tyle, że nad MAMBO nieustannie pracowały dwa roboty Kuka Quantec High Accuracy, które budowały części poprzez strategiczne osadzanie i utwardzanie światłem ultrafioletowym włókien szklanych impregnowanych żywicą. Gotowe sekcje zostały następnie połączone i zalaminowane (via New Atlas).

Czytaj też: Bezzałogowy statek udał się w samotną podróż

MAMBO chociaż powstał w celu promowania technologii wydruku CFM, jest też w pełni funkcjonalną motorówką. Mierzy 6,5 metra długości i 2,5 metra szerokości przy wadze około 800 kg, dzierżąc 115-konny silnik, system nawigacji, białe skórzane siedzenia i pokład z korka.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News