Ta mapa pokaże Wam, gdzie znajdowało się Wasze miasto przed milionami lat

Paleontolog Ian Webster stworzył interaktywną mapę, która pozwala ludziom zobaczyć, jak bardzo zmieniła się lokalizacja wybranych miast na przestrzeni 750 milionów lat.

Aplikacja zawiera szereg narzędzi, które dostarczają dodatkowych informacji o Ziemi, m.in. na temat miejsc występowania pierwszych gadów. Mapa pokazuje, że nasze środowisko podlega ciąglym zmianom, co ma niezwykle dynamiczny charakter. Webster oparł swoje dzieło na innej mapie, wizualizującej modele geologiczne stworzone przez Christophera Scotesa. Opisują one rozwój tektoniki płyt na przestrzeni 750 milionów lat – wtedy też w ziemskich oceanach pojawiły się pierwsze glony.

Strona Webster korzysta również z GPlates, oprogramowania używanego przez geologów do wizualizacji rekonstrukcji tektonicznych płyt i związanych z nimi danych. Po wprowadzeniu naszej lokalizacji możemy zobaczyć, gdzie znajdowały się wybrane miasta setki milionów lat temu. Ja przekonałem się, jak działa opisywane rozwiązanie i przyznaję, że prezentuje się naprawdę interesująco.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News