WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Mapa zagęszczenia populacji na świecie

Mapa zagęszczenia populacji na świecie

Poniższa mapa pokazuje obszary o dużym i małym zagęszczeniu populacji. Została ona stworzona przez Maxa Galke, współpracującego z takimi portalami jak Metrocosm czy The Huffington Post. Galka znany jest główne z tego, że tworzy mapy i infografiki na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych. Na mapie żółte obszary zamieszkuje w sumie tyle samo mieszkańców co całą czarną resztę.

humanconcentration2

Mapa składa się z sieci 28 milionów obszarów o wielkości 9 mil kwadratowych (ok. 23,3 kilometra kwadratowego) każdy. Podział populacji świata dokładnie na pół uzyskano ustalając granicę na 8 tysięcy osób na obszar. Poniżej tej gęstości znajduje się 99% powierzchni mapy.

Choć obecnie Afryka jest niemal jedną, wielką, ciemną plamą pośrodku mapy, to jak szacuje ONZ, do końca bieżącego stulecia sytuacja ta ulegnie gwałtownej zmianie. O ile populacja Europy i obu Ameryk pozostanie na niemal stałym poziomie, a liczba ludności Azji zwiększy się do połowy stulecia, aby później zaliczyć niewielki spadek, to Afrykę czeka olbrzymia eksplozja demograficzna. Według szacunków jej ludność wzrośnie z niewiele ponad jednego miliarda do niemal czterech miliardów.

humanconcentration3

A jak wygląda gęstość zaludnienia na naszym kontynencie? Jak widać na mapie poniżej, populacja Europy jest znacznie bardziej rozproszona niż ma to miejsce w przypadku innych kontynentów. Poza drobnymi wyjątkami, uwarunkowanymi głównie klimatycznie, niemal cały kontynent upstrzony jest gęstymi skupiskami ludności.

humanconcentration4

Jeżeli obecna sytuacja polityczna się nie zmieni, to za naszą zachodnią granicą może w niedługim czasie jeszcze przybyć koloru żółtego. Zwłaszcza, że Afryka może mieć problem z pomieszczeniem dodatkowych 3 miliardów mieszkańców.

[źródło i grafika: metrocosm.com]