Reklama
aplikuj.pl

Marsjańska skała, której nie da się zidentyfikować. Nietypowe odkrycie Perseverance

astronomia

Perseverance kontynuuje swoje badania mające na celu lepsze poznanie Marsa. W oczekiwaniu na moment, w którym do akcji wkroczy helikopter Ingenuity, łazik analizuje okoliczne skały. I właśnie trafił na taką, która przykuła uwagę NASA.

Na zdjęciu, które możecie zobaczyć poniżej, znajduje się skała osadzona w marsjańskiej glebie. Podłoże na zdjęciu ma brązowy kolor a na jego powierzchni znajdują się niewielkie fragmenty najprawdopodobniej pochodzące z większej skały, widocznej w centrum. Ta jest z kolei wypełniona otworami, w których osadza się pył powszechnie spotykany na Czerwonej Planecie.

Czytaj też: Las na Marsie? Polscy naukowcy zaangażowani w nietypowy projekt

Marsjańska skała ma ok. 15 centymetrów długości, a łazik Perseverance potraktował ją laserem, aby zdobyć więcej informacji na jej temat. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, że jest ona błyszcząca i to pomimo obecności pyłu. Naukowcy sprawdzają różne hipotezy dotyczące genezy obiektu. Biorą pod uwagę, iż może to być fragment meteorytu lub macierzysta skała pochodząca z głębszych warstw Marsa.

Marsjańska skała znaleziona przez łazik Perseverance może być fragmentem meteorytu

Łazik Perseverance, wysłany na Czerwoną Planetę w ramach misji Mars2020, został wystrzelony w lipcu 2020 roku. Do celu dotarł 18 lutego 2021 roku. Do jego podstawowych zadań ma należeć przede wszystkim poszukiwanie śladów potencjalnego życia, które obecnie bądź w przeszłości występowało na Marsie.