WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Martwy wieloryb z prawie 40 kg plastiku w żołądku

Pracownicy z D’Bone Collector Museum Inc. w Davao City na Filipinach znaleźli martwego wieloryba, któremu przeprowadzili sekcję. Okazało się, że jego żołądek był pełen plastikowych toreb.

Pracownicy napisali wręcz, że jego żołądek posiadał najwięcej plastiku, jaki kiedykolwiek widziany był w żołądku wieloryba. I nie chodzi tutaj tylko o torby – dokładny spis pojawi się na stronie muzeum w ciągu najbliższych dni.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy wieloryb pełny plastiku umiera i zostaje wyrzucony na brzeg. W listopadzie 2018 roku w podobny sposób znaleziony został kaszalot, który w środku miał 100 plastikowych kubków, 25 torebek czy cztery butelki. Jednakże nowo znaleziony wieloryb miał łącznie 4 razy więcej plastiku w swoim wnętrzu.

Czytaj też: Loty kosmiczne reaktywują uśpione wirusy u astronautów

Tworzywa sztuczne są jednym z najczęstszych rodzajów zanieczyszczeń w oceanie. Śmieci znajdują się tam poprzez niewłaściwe zarządzanie odpadami czy spływy z różnych wód. Raporty podają, że do oceanu każdego roku trafia około 8 milionów ton plastiku. 60% z niego pochodzi z Chin, Indonezji, Filipin, Tajwanu czy Wietnamu.

Jest to z pewnością problem globalny, który wpływa na nasz ekosystem. Firmy i osoby muszą nauczyć się odpowiedniego zarządzania odpadami i ich segregowania. Inaczej będzie tym zanieczyszczali oceany i tym samym zabijali zwierzęta.

Czytaj też: Naukowcy zauważyli powstający niedaleko układ słoneczny

Źródło: Livescience