Rzeczywistości wirtualnej brakuje zdecydowanie możliwości wykorzystania wszystkich naszych zmysłów, abyśmy wsiąkali do gry w stu procentach. Na takie wrażenia będziemy musieli zapewne poczekać jeszcze wiele lat, ale już teraz możemy mieć choć pogląd na sprawę węchu, dzięki masce FeelReal VR. 

Ten wynalazek firmy… FeelReal bierze na celownik nasz nos, oferując nie tylko emisję zapachów, ale również symulacje deszczu, ciepła i wiatru na twarzy. Najlepsze jest jednak to, że maska jest, a przynajmniej ma być kompatybilna z większością istniejących zestawów VR, jak Oculus Rift i Go, Samsung Gear VR, HTC Vive i PlayStation VR. Jest bowiem swoistą nakładką, jaką podłącza się do dolnej krawędzi gogli za pomocą magnetycznych uchwytów, łącząc je za pośrednictwem Bluetooth. Z kolei działanie FeelReal VR Mask bazuje na dziewięciu kapsułkach z aromatami, które są rozpylane na twarz. Obecnie katalog obejmuje aż 255 różnych zapachów, które (w założeniu) dobieralibyśmy zależnie od gry.

Symulacja temperatury oraz wiatru jest z kolei możliwa przez niewielkie nagrzewnice i mikropłytki, które smagają naszą twarz ciepłym lub chłodnym powietrzem. Z kolei ultradźwiękowy system jonizujący ma odtworzyć wrażenie mgły wodnej na twoich policzkach, co dopełniają wibrujące silniki. W kwestii oprogramowania zespół FeelReal uważa, że zaprzęgnięcie maski do gogli jest proste za pośrednictwem autorskiej wtyczki i poradzi sobie nawet z filmami, czy sesjami aromaterapii. Nie jest to jednak coś na wyciągnięcie ręki, ponieważ FeelReal już w 2015 roku odniosło porażkę na Kickstarterze, aby teraz powrócić z kolejną, o zostanie ogłoszone na oficjalnej stronie FeelReal.

To jednak nie jedyny taki projekt… Vaqso to dodatek do VR, który sprawi, że poczujemy zapachy!

Źródło: Maska FeelReal do VR pozwoli ci dosłownie poczuć grę

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!