Reklama
aplikuj.pl

Test Maxcom FW22 Classic. Prawie Casio za mniej niż 100 zł

Maxcom FW22 Classic to jeden z najładniejszych smartwatchy na rynku. Głównie dlatego, że wygląda jak klasyczny Casio. Ale czy przy cenie nieprzekraczającej 100 zł ma do zaoferowania coś poza wyglądem?

Specyfikacja Maxcom FW22 Classic

  • wymiary 45x13mm, masa 37 gramów,
  • ekran o przekątnej 0,96 cala,
  • wodoszczelny,
  • Bluetooth 4.0,
  • pulsometr, krokomierz, pulsoksymetr, pomiar jakości snu,
  • akumulator 200 mAh,
  • cena: 99 zł

W zestawie znajdziemy zegarek i ładowarkę na kablu USB.

Z daleko Casio. Dlatego Maxcom FW22 Classic jest piękny

W Maxcomie FW22 Classic zakochałem się podczas targów IFA w 2019 roku. Zegarek wygląda jak klasyczny Casio i w zasadzie to jest jego największą zaletą. Czy Maxcom płaci coś Casio za wykorzystanie wyglądu ich zegarka niemal 1:1, tego nie wiem. Ale coś mi się wydaje, że powinien…

Maxcom FW22 Classic jest przy swojej cenie dobrze wykonany. Koperta jest plastikowa, ale została dobrze odlana. Nie ma tu żadnych ubytków, czy krzywych krawędzi. Plastik jest solidny i jeśli zdarzyłoby się nam upuścić zegarek, kompletnie nic mu się nie stanie. Pasek jest gumowy. Nieco sztywny, ale szybko zaczyna się prawidłowo układać na ręce. Można go odpiąć, ale jest przytwierdzony za pomocą śrubek, więc demontaż nie jest prosty.

Zegarek jest bardzo lekki i stosunkowo niewielki. Poza tym że jest nieco większy, na ręce nie odczujemy go mocniej, niż opaskę sportową.

Przyjemny ekran, przedziwna obsługa i zapomniana aplikacja

Maxcom FW22 Classic ma bardzo prosty ekran, który może przywodzić na myśl bardzo stare smartfony. Jest za to kolorowy i oferuje perfekcyjną czytelność w każdych warunkach.

Obsługa zegarka jest przedziwna. Jeśli chcemy wybrać jakąś opcję na zegarku, należy dotknąć pola dotykowego znajdującego się pod ekranem. Krótkie dotknięcie przełącza opcje, a przytrzymanie pola ją uruchamia. Opcji nie jest dużo, dotyk działa zaskakująco dobrze, więc można się do tego przyzwyczaić.

Zegarek parujemy ze smartfonem za pomocą aplikacji FunDo Pro w… nie najnowszej wersji. Jeśli pobierzemy aktualnie dostępną, przy próbie parowanie pojawia się komunikat o nierozpoznawalnym urządzeniu. Konieczne jest pobranie jej w starszej wersji, działa dopiero w 1.7.10 lub starszej.

Aplikacja, podobnie jak sam zegarek, jest bardzo prosta. Pokazuje statystyki dotyczące aktywności fizycznej, czy pozwala skonfigurować funkcje zegarka. Jak cykliczny pomiar pulsu.

Maxcom FW22 Classic potrafi niewiele, ale robi to dobrze

Maxcom FW22 Classic nie jest bogaty w funkcje. Ale to co potrafi, robi naprawdę dobrze. Przede wszystkim sprawnie i prawidłowo przesyła powiadomienia ze smartfonu. Są one wyświetlane w prawidłowej formie i w zasadzie nieco mnie to zaskoczyło. Bo działa to sprawniej już chwilę po konfiguracji. Czasem dużo więcej problemów sprawiają zegarki kosztujące skromne 20-razy więcej.

Poza tym mamy tu krokomierz, podstawowe śledzenie aktywności podczas uprawiania sportu, miernik jakości snu oraz pulsometr z pomiarem saturacji, ciśnienia krwi oraz.. EKG? To ostatnie to tak naprawdę podgląd tętna w czasie rzeczywistym, ale fantazji osobie nazywającej funkcję odmówić nie można. Natomiast pozostałe funkcje działają poprawnie. Wskazania się w miarę dokładne i porównywalne z tanimi opaskami sportowymi. Takimi jak Xiaomi Mi Smart Band, czy Oppo Band.

Długi czas pracy nie powinien dziwić

Po tak skromnie wyposażonym zegarki jak Maxcom FW22 Classic należy oczekiwać długiego czasu działania i tak też jest w praktyce. Deklarowane przez producenta 10 dni są w pełni osiągalne podczas normalnego użytkowania. Zazwyczaj jest to ok 7-10 dni.

Ładowanie odbywa się za pomocą niewielkiej, magnetycznej ładowarki i trwa ok 2 godzin.

Maxcom FW22 Classic to ciekawy zegarek, ale na pewno nie dla każdego

W normalnych okolicznościach napisałbym, że Maxcom FW22 Classic mogę polecić każdemu, kto chce mieć funkcje opaski sportowej w formie zegarka za śmiesznie małe pieniądze. Ale choć znalezienie w Internecie starszej wersji aplikacji FunDo Pro jest czynnością bardzo prostą, to na pewno nie jest czynnością prostą dla każdego. W dodatku rodzi to pytania, czy korzystanie z aplikacji w starszej wersji nie stwarza zagrożeń dla zawartości naszego smartfonu?

Nie mniej Maxcom FW22 Classic to, głównie ze względu na wygląd, intrygujący zegarek. Co najważniejsze – działa. Pomimo skromnej liczby dostępnych funkcji, działają one prawidłowo i do bólu solidnie. Gdyby tylko udało się poprawić problemy z aplikacją byłby to sprzęt godny polecenia.