WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Mechanizm występujący u pająków przyszłością urządzeń noszonych

Mechanizm występujący u pająków przyszłością urządzeń noszonych

Pająki są w stanie część z Was przestraszyć na śmierć, ale mogą się też one stać przyszłością urządzeń noszonych, w szczególności pewnego rodzaju czujników.

 Naukowcy z Korei Południowej zbudowali urządzenie, które odbiera malutkie drgania za pomocą czujnika naśladującego tzw: „lyriform organ” (szczelinowy narząd zmysłu). Pozwala on pająkom na wykrywanie pobliskiego partnera. Urządzenie odtwarza szczeliny w lyriform organ dzięki zastosowaniu cienkich warstw platyny oraz polimeru, przez które przepływa prąd. Nawet bardzo małe zmiany w wielkości szczelin zmieniają opór elektryczny, co pozwala na wykrywanie bardzo słabych wibracji.

Aż taka czułość może prowadzić do powstania nowego rodzaju nadwrażliwych czujników. Można stworzyć praktycznie niewidoczny czujnik tętna albo urządzenie, które wykrywa drgania gardła i dzięki niemu osoby z zaburzeniami mowy będą mogły się porozumiewać. Oczywiście potrzeba jeszcze sporo czasu aby takie rzeczy powstały, ale dzięki pająkom wszystko to jest bliżej nas niż dalej.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie: marvelousRoland via photopin cc