Reklama
aplikuj.pl

MediaTek przedstawia nowy chipset. Oto Dimensity 1080

MediaTek przedstawia nowy chipset. Oto Dimensity 1080

MediaTek powiększa swoje portfolio o kolejny układ ze średniej półki. Dimensity 1080 jest bezpośrednim następcą Dimensity 920 i jak przystało na kolejną generację, oferuje kilka ulepszeń.

Średniopółkowy MediaTek Dimensity 1080 zalicza premierę

Wedle słów producenta, nowy SoC zapewnia nie tylko lepszą wydajność, ale i obsługę aparatów o wyższej rozdzielczości. Zajmijmy się więc najpierw tą drugą informacją, bo wydaje się, że ta zmiana jest najbardziej istotna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że smartfonów z aparatami 200 Mpix zaczyna na rynku przybywać. Tak, z obsługi czujników 108 Mpix w Dimensity 920 MediaTek przeskoczyło na czujniki 200 Mpix. Odpowiada za to  Imagiq ISP. Oprócz tego mowa też o obsłudze wideo HDR z akceleracją sprzętową w rozdzielczości do 4K.

MediaTek podkręcił też taktowanie dwóch rdzeni Cortex-A78 – z 2,5 GHz na 2,6 GHZ, co ma zapewnić skok wydajności, choć raczej nieznaczny. Chipset wyprodukowany został w 6 nm procesie technologicznym, a GPU to nadal  Mali-G68. Nie uświadczymy w Dimensity 1080 żadnych nowych funkcji związanych z grami, tak jak w D920 mamy tutaj HyperEngine 3.0, nie zabrakło też obsługi sieci 5G poniżej 6 GHz, Wi-Fi 6 i tego samego procesora AI (APU).

Podobno pierwsze urządzenia napędzane przez ten układ mają zadebiutować jeszcze w tym kwartale. Szczegółów jednak nie znamy, ale warto wspomnieć o przeciekach, które wskazują, że seria Redmi Note 12 będzie napędzana właśnie przez Dimensity 1080. Smartfony te zadebiutują dopiero w przyszłym roku, ale podobno już zostały przetestowane, a wydajność znajdującego się na ich pokładzie SoC MediaTek porównywalna jest z tą oferowaną przez popularnego Snapdragona 778G.