Medicaid to państwowy program pomocy socjalnej w USA. Zajmuje się on osobami i rodzinami, których nie stać na zapłatę za opiekę zdrowotną.  Okazuje się, że jakby zaledwie 1% osób rzuciło palenie w każdym stanie to Medicaid zaoszczędziło by 2,6 miliarda dolarów rocznie.

W stanie Kalifornia oszczędności wyniosłyby 630,2 miliony dolarów a w Południowe Dakocie 2,5 miliona dolarów. Przynajmniej tak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez dr Stantona A. Glantza, dyrektora Centrum Badań, Edukacji i Kontroli Tytoniu UCSF.

Czytaj też: Czy zwierzęta faktycznie mogą zionąć ogniem?

Naukowiec wziął procentowe odsetki osób palących na podstawie danych z Systemu Monitorowania Czynników Ryzyka Behawioralnego z 2017 roku. Następnie oszacował on potencjalne oszczędności na podstawie wcześniejszych badań mówiących, że zmniejszenie palenia o 1% powoduje zmniejszenie wydatków na opiekę zdrowotną na jednego mieszkańca o 0,118%.

Badacz mówi też, że taka zmiana byłaby widoczna tylko na początku. Z czasem oszczędności będą wzrastały ze względu na zagrożenia pojawiające się wraz z czasem. Medicaid powinno więc namawiać osoby objęte opieką na rzucenie tego złego nałogu.

Czytaj też: Co mają wspólnego równonogi sprzed milionów lat i aligatory?

Źrodło: Medicalxpress

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej