Z autonomicznymi pojazdami znakomita większość producentów samochodów, ciężarówek, a nawet dronów wiąże przyszłość, więc to nie dziwne, że od czasu do czasu możemy zobaczyć jakąś nowość na rynku. Tym razem mamy okazję podziwiać półautomatyczne ciężarówki Actros piątej generacji, które zaprezentował nam Mercedes-Benz, będący pod skrzydłami firmy Daimler.

Może Actros piątej generacji nie są w pełni autonomiczne, ale swoim zaawansowaniem zdecydowanie wkradną się na listę marzeń każdego profesjonalnego kierowcy ciężarówek. Zostały bowiem wypchane całą masą nowej technologii, bazując na rozwiązaniach, z których Mercedes-Benz słynie na rynku europejskim od wielu lat. Jest bowiem pierwszą seryjnie produkowaną ciężarówką z kamerami cofania zastępującymi boczne lusterka… i nie tylko!

Samochody ciężarowe Actros piątej generacji zostały również wyposażone w system Active Drive Assist, który umożliwia częściowo zautomatyzowaną jazdę. Przekłada się to na automatycznie hamowanie, przyśpieszanie, utrzymywanie bezpiecznego dystansu od omijanych samochodów i przeszkód na drodze, a nawet zmianę pasa ruchu. Oczywiście z obowiązkowym nadzorem osoby kierującej. Cały system bazuje oczywiście na całej masie sensorów oraz kamer.

Całość dopełnia ulepszony system wspomagania hamowania Active Brake Assist 5, funkcja wykrywania pieszych i przeciwdziałania kolizjom podczas cofania, system oszczędzający paliwo nawet o 5 procent, wyświetlacze zastępujące boczne lusterka oraz rozbudowany pod kątem multimediów kokpit. Ten pozwala człowiekowi na ogarnięcie wszystkich tych dodatków, a nawet odwala funkcje informacyjno-rozrywkową.

Actros piątek generacji jest obecnie produkowany w fabrykach Mercedes-Benz na rzece Ren. Zapowiedziano, że będzie szeroko dostępny „później w 2018 roku”.

 

Źródło: Newatlas
Zdjęcia: Newatlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej