Marcusys MR70X to koljeny na rynku niedrogi router obsługujący Wi-Fi 6. Ten standard szybko przechodzi drogę podobną do sieci 5G – jest coraz tańszy i popularniejszy.
Specyfikacja Mercusys MR70X:
- wymiary 208,8 × 171,6 × 41,7 mm,
- porty: 1x WAN, 3x LAN, wszystkie porty są gigabitowe,
- cztery anteny dookólne, zysk 5 dBi,
- zgodność z Wi-Fi 802.11ax/ac/a/b/g/n,
- prędkość do 1201 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz),
- moc transmisji: 2,4 GHz <20 dBm, 5 GHz <23 dBm,
- zabezpieczenia: WPA-PSK / WPA2-PSK/ WPA3,
- cena: od 199 zł
W zestawie znajdziemy zasilacz sieciowy, kabel ethernetowy oraz pakiet instrukcji.
Mercusys MR70X to nieduży, zgrabny router
Niewątpliwą zaletą routera Mercusys MR70X są jego wymiary. Jest niewielki i łatwo go zmieścić w wolnej przestrzeni.
Anteny mają sporą wysokość, ale daleko im do najwyższych konstrukcji na rynku. Dzięki czemu router spokojnie stanie na większość standardowych półek.
Urządzenie wykonane jest z plastiku. Mat przeplata się tutaj z fortepianową czernią. Wygląda to ładnie, ale połyskująca powierzchnia lubi zbierać kurz i sierść. Warto skorzystać z płynu elektrostatycznego.
Wadą routera jest dioda umieszczona na przodzie obudowy. Jest niewielka, świeci bardzo ciemno i trudno ją zauważyć. Przy pierwszym podłączeniu zwyczajnie jej nie zauważyłem i nie wiedziałem, czy połączenie jest już aktywne.
Łatwa konfiguracja i sporo opcji
Konfiguracja routera Mercusys MR70X jest bardzo prosta. Podłączamy go kablem do modemu lub bezpośrednio do gniazdka, podpinamy zasilanie i po chwili mamy dostęp do sieci Wi-Fi w paśmie 2,4 oraz 5 GHz. Obie są fabrycznie zabezpieczone hasłem, które znajdziemy na spodzie routera.
Przed połączeniem z Internetem wyświetla nam się strona konfiguracyjna. Po ustaleniu hasła logowania mamy dostęp do wszystkich opcji. A tych jest sporo. Od podstawowej konfiguracji sieci przewodowej i bezprzewodowej, po specjalne sieci dla gości, czasowe wyłączenie Wi-Fi, kontrolę rodzicielską, po ustawienia firewalla, protokołu iPv6, logowania WPS oraz sieć VPN.
Mercusys MR70X działa szybko, ale potrafi się zmęczyć
Podstawowe pomiary pokazują, że router ma potencjał oraz potrafi zapewnić skok prędkości względem podstawowego routera operatora. W moim przypadku jest to UPC Connect BOX, a deklarowana prędkość Internetu to do 600 Mb/s dla pobierania plików i do 60 Mb/s dla wysyłania.
Tak wygląda rozkład mieszkania:
Numer 6 to balkon, czerwony kwadrat to router. Prędkość była sprawdzana za pomocą aplikacji Pro Speedtest na laptopie Surface Laptop 3. Tak wyglądają średnie wyników pięciu pomiarów zaokrągleniu do pełnych wartości megabitów na sekundę.
Przy połączeniu kablowym średnia prędkość pobierania to 574 Mb/s, a wysyłania 60 Mb/s.
Tak wyglądają wyniki przy pomiarach na nieobciążonej sieci. Jeśli załadujemy ją dodatkowymi urządzeniami, zaczyna to wyglądać dużo gorzej. Po podłączeniu do sieci dwóch komputerów, odkurzacza, trzech smartfonów i sporego zestawu inteligentnego oświetlenia, prędkość pobierania w sieci Wi-Fi 5 GHz spadła w okolice 110-115 Mb/s. To nadal dużo i z powodzeniem wystarczy do grania w gry, czy oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Ale jeśli zależy nam na szybkim pobraniu dużej gry w takim czasie, to mogą pojawić się problemy.
Mercusys MR70X to tani router z Wi-Fi 6, ale też paroma ograniczeniami
Tani router może być dobry. Taki też jest Mercusys MR70X. Oferuje szybką transmisję danych przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi 6 i jest to jego największa zaleta. Jest nieduży, prosty w obsłudze, oferuje sporo opcji dodatkowych oraz ładnie się prezentuje.
Ale z drugiej strony mamy stosunkowo mało portów, brak portu USB oraz wyraźny spadek prędkości przy większym obciążeniu sieci.
Mercusys MR70X to dobry wybór do niedużego mieszkania, w którym będą z niego korzystać maksymalnie dwie osoby. Do większej powierzchni, większej liczby urządzeń oraz domowników, warto zainwestować w coś droższego, oferującego większe możliwości.