Struktura drobnych naczyń krwionośnych nie może być dokładnie zobrazowana za pomocą standardowych klinicznych metod ultradźwiękowych (US), ze względu na granice dyfrakcji fal US.
W nowej pracy naukowcy wykorzystali standardowy system US do obrazowania antygenu różnicowania komórkowego 1 (CD1).
Badania zostały przeprowadzone na 8 tygodniowych myszach. Wykorzystali oni fale ultradźwiękowe do zlokalizowania pojedynczych sygnałów dochodzących z bąbelków znajdujących się w mikrokrążeniu ucha. W momencie uderzenia fal w bąbelki, duża różnica w gęstości w stosunku do otaczającej materii pozwala na otrzymanie bardzo dobrego sygnału zwrotnego. Naukowcy także pracują nad metodą mapowania prędkości krwi w super rozdzielczości, która opiera się na tej samej technice.
W mapowaniu drobnych naczyń krwionośnych, udało się uzyskać rozdzielczość 19 mikrometrów. Pozwala to na rozróżnienie kierunków przepływu krwi oddzielenie do rozkładów prędkości pomiędzy konkretnymi naczyniami. Ta technika pokonuje limity dyfrakcji i pozwala na obrazowanie małych naczyń ukrytych pod kilkucentymetrową warstwą skóry. W przyszłości ma ona znaleźć szerokie zastosowanie w poznawaniu patologicznych zmian w organizmach.
Źródło: http://ieeexplore.ieee.org/, zdjęcie: otisarchives2 via photopin cc