Europejskie Obserwatorium Południowe zaprezentowało swoje nowe zabawki, które niedawno wykonały swoje pierwsze zdjęcia kosmosu. Mowa o Io, Europie, Ganimedesie oraz Callisto. Każdy teleskop jest potężny sam w sobie, ale prawdziwą moc pokazują, gdy zostaną połączone w jeden instrument zwany SPECULOOS. 

Pierwszym dowodem opublikowanym przez ESO jest obraz Mgławicy Laguna, znany również jako Messier 8 lub NGC 6523. Co ciekawe, SPECULOOS jest przeznaczony do poszukiwania planet nadających się do utrzymania życia, jednak nie sposób zaprzeczyć, że świetnie radzi sobie z uwiecznianiem mgławic. Laguna jest niezwykle rozległa i ma ponad 55 lat świetlnych szerokości i 20 długości. Jest również bardzo oddalona, ponieważ znajduje się w odległości 5000 lat świetlnych od Ziemi. Mimo to, ze względu na jej ogromne rozmiary, w pogodną noc można ją dostrzec gołym okiem.

Czytaj też:

Mgławica jest ponadprzeciętnie gwiazdotwórcza. Pył i gazy tworzące Lagunę wirują wokół dużych, gorących gwiazd, które emitują promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to jonizuje pobliski gaz, co sprawia, że ​​mgławica świeci i układa się w kształty przypominające chmurę. Promieniowanie powoduje również rozdmuchiwanie gazu i pyłu, tworząc obszary o większej lub mniejszej gęstości. W tych pierwszych cząstki są przyciągane przez grawitację i to tam rodzą się nowe gwiazdy. Co ciekawe, rok temu kosmiczny teleskop Hubble’a również uchwycił Lagunę, a efekt możecie zobaczyć powyżej.

[Źródło: digitaltrends.com]

Czytaj też: Ta ręka robota jest jednocześnie delikatna i silna

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!