Reklama
aplikuj.pl

Mgławica Tarantula w pełnej okazałości za sprawą zdjęć z teleskopu Spitzera

Mgławica Tarantula, znana również jako NGC 2070, znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, oddalonym o ok. 160 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Dzięki zdjęciom wykonanym przez teleskop Spitzera możemy w pełnej krasie podziwiać tę mgławicę.

I choć Spitzer został już wycofany z użycia, to przez kilkanaście lat wiernie służył NASA. Obserwacje dokonane w lutym i wrześniu ubiegłego roku doprowadziły do utworzenia widoku, który możecie zobaczyć poniżej.

Warto zaznaczyć, że naukowcy prowadzą obserwacje w podczerwieni do oglądania nowo narodzonych i wciąż powstających „protogwiazd”. Sam Wielki Obłok Magellana to galaktyka satelitarna, położono stosunkowo blisko Drogi Mlecznej. Z kolei w mgławicy Tarantula zachodzą niezwykle dynamiczne narodziny gwiazd. Z tego powodu stała się celem obserwacji – w ten sposób astronomowie zdobywają informacje na temat historii naszej galaktyki oraz wielu innych.

Co ciekawe, w 1987 roku na terenie mgławicy Tarantula doszło do eksplozji supernowej. Nazwany w związku z tym 1987A, wybuch przez kilka miesięcy emitował energię porównywalną ze 100 mln Słońć.