Reklama

Micron rozpoczyna masową produkcję GDDR6

I jak tu nie myśleć o nowych GPU?

Micron

HBM2 to nie jest, ale i tak robi wrażenie. Micron ogłosił wczoraj, że startuje z masową produkcją 8 Gb modułów GDDR6. Według producenta są to najszybsze i najpotężniejsze pamięci opracowane kiedykolwiek w jego siedzibie, które dodatkowo zostały zoptymalizowane pod kątem aplikacji.

Swoją ofertę podzielił tak naprawdę na trzy części – segment graficzny, serwerowy i motoryzacyjny. Nas oczywiście interesuje rynek kart graficznych, który w wydaniu Microna ma ponownie przyjmować dwie wersje. Obie 8 Gb (czyli 1 GB) układy mają jednak pracować na tym samym napięciu wynoszącym 1,35 V. Szybkość najwydajniejszego modułu sięga 14 Gb/s, a nieco gorszego – 12 Gb/s. Warto przypomnieć, że Micron zapowiadał również znacznie wydajniejsze (20 GB/s) i pojemniejsze (32 Gb) opcje, ale te pojawią się dopiero w najbliższych miesiącach.

W porównaniu do poprzedniego króla wydajności, czyli GDDR5X możemy liczyć na wyższą przepustowość na kartach graficznych, co oczywiście jest uzależnione od szyny GPU. Pojedyncze kości GDDR6 mają przepustowość na poziomie 56 GB/s. Producent zdecydował się również na rozdwojenie pojedynczego kanału 32-bitowego na dwa 16-bitowe. Sprawiło to, że alokacja i odnajdywanie potrzebnych danych w pamięci będzie przebiegało znacznie szybciej.

Źródło: Anandtech, Guru3d